Wykład Rafała Jęczmyka „BESTIARIUM ART BRUT”

Data wydarzenia: 05.04.2017 - 16:00 do 06.04.2017 - 15:45

Galeria ArtBrut zaprasza w najbliższą środę, 5 kwietnia o godzinie 16 na wykład Rafała Jęczmyka „BESTIARIUM ART BRUT” będzie wyprawą w świat fantastycznej fauny wykreowanej w pracach twórców outsider art.

Jest to kolejny z cyklu wykładów i prezentacji wizualnych poświęconych szeroko pojętej tematyce art brut/outsider art, w ramach których będzie omawiana historia, tematyka i wszelkie aspekty związane z tymi fascynującymi, choć często nieznanymi i spychanymi na margines obszarami sztuki. Każde ze spotkań planowanych na pierwszą środę miesiąca , będzie dotyczyło określonego zagadnienia, często współgrającego i odnoszącego się do wystaw i wszelkich innych wydarzeń organizowanych przez Galerię ArtBrut.

Miejsce: Galeria i Pracownia ArtBrut, Wrocław, ul. Ruska 46A
Czas: 05.04.2017, godz. 16:00
Wstęp wolny

BESTIARIUM ART BRUT

Twórcy art brut przede wszystkim reagowali na swoje światy. W przypadku jednych był to świat rzeczywisty, otaczająca ich natura i środowisko, którą starali się przedstawić w swoich pracach, ale przetransformowany przez ich percepcję, często wyidealizowany i ułożony względem ich oczekiwań, a czasami zmieniony wręcz nie do poznania. Inni własne światy kreowali od początku, odrywając się od realności w sposób skrajny i tworząc świat wyimaginowany, do którego uchylali drzwi tylko w swoich pracach. U obu tych grup często pojawiały się zwierzęta – pierwsi po prostu obserwowali to, co ich otacza, oddając swój punk widzenia światu takiemu, jaki widzieli; drudzy tworzyli fantasmagoryczne bestiarium, wypełnione fauną zrodzoną w ich umysłach.

Takie nieistniejące zwierzęta zapełniają karty prac tworzonych przez pochodzącego z Indonezji  Noviadiego Angkasapurę, którego do tworzenia zainspirowała nadprzyrodzona istota. Francuski pomocnik kuchenny, Auguste Forestier, tworzył niesamowite rzeźby wyimaginowanych zwierząt, przydając im często ludzkich cech. Cierpiący na autyzm David Barth pokrywa swoje rysunki setkami zwierząt, wypełniając je nimi w sposób absolutny (na jednej kartce mogło pojawić się nawet kilkaset zwierząt). Autystą był również Gottfried Mind, który nie potrafił czytać ani pisać, ale potrafił w niezwykle realistyczny sposób żyjące w jego otoczeniu koty, którymi się fascynował całe życie. 40 lat po śmierci mieszkającego w Barcelonie policjanta Josepa Baque odkryto 1500 rysunków, na których przedstawiał fantastyczne, stworzone przez niego zwierzęta. Włoch Antonio Ligabue, który całe życie spędził w wiejskiej chacie na brzegach rzeki Po, przez wiele lat tworzył obrazy przedstawiające życie zwierząt zarówno z jego otoczenia, jak i z afrykańskich czy azjatyckich dżungli. O tych artystach i jeszcze wielu innych będzie można usłyszeć podczas wykładu.

Materiały promocyjne