Bestiarium ART BRUT 2 - wykład Rafała Jęczmyka

Data wydarzenia: 16.05.2017 - 16:00 do 17.05.2017 - 15:45

Galeria ArtBrut zaprasza we wtorek 16 maja o godzinie 16 na kolejny z cyklu wykładów i prezentacji wizualnych Rafała Jęczmyka poświęconych szeroko pojętej tematyce art brut/outsider art. W ramach cyklu na comiesięcznych spotkaniach, omawiana jest historia, tematyka i wszelkie aspekty związane z tymi fascynującymi, choć często nieznanymi i spychanymi na margines obszarami sztuki. Każde ze spotkań podejmuje temat określonego zagadnienia, często współgrającego i odnoszącego się do wystaw i innych wydarzeń organizowanych przez Galerię ArtBrut. Majowy wykład, „BESTIARIUM ART BRUT 2”, będzie kontynuacją spotkania sprzed miesiąca – ponownie wyprawimy się w świat fantastycznej fauny wykreowanej w pracach twórców outsider art.

BESTIARIUM ART BRUT 2

Twórcy art brut przede wszystkim reagowali na swoje światy. W przypadku jednych był to świat rzeczywisty, otaczająca ich natura i środowisko, którą starali się przedstawić w swoich pracach, ale przetransformowany przez ich percepcję, często wyidealizowany i ułożony względem ich oczekiwań, a czasami zmieniony wręcz nie do poznania. Inni własne światy kreowali od początku, odrywając się od realności w sposób skrajny i tworząc świat wyimaginowany, do którego uchylali drzwi tylko w swoich pracach. U obu tych grup często pojawiały się zwierzęta – pierwsi po prostu obserwowali to, co ich otacza, oddając swój punkt widzenia światu takiemu, jaki widzieli; drudzy tworzyli fantasmagoryczne bestiarium, wypełnione fauną zrodzoną w ich umysłach.

Temat ten jest wyjątkowo szeroki i nie udało się w pełni przedstawić wszystkich twórców, dla których obecność fauny w ich pracach jest czymś koniecznym i obowiązkowym. Podczas drugiego podejścia do przedstawienia tematyki zwierzęcej u twórców art brut zaprezentowani zostaną inni artyści – wcale nie mniej ważni, ale dla których omówienia zabrakło wcześniej czasu.

Fantastyczne stwory pojawiały się bardzo często na symbolicznych obrazach mistyka, uzdrowiciela, astrologa i jasnowidza Friedricha Schrödera-Sonnensterna. Pochodzący z Kenii członek plemienia Kikuyu, Kamante Gatura, na swoich rysunkach zachowywał świat dzikich zwierząt i ludzkich interakcji z nimi. Ukraińska wieśniaczka, Maria Primaczenko, stała się dobrem narodowym po odkryciu jej sztuki – wypełnionej fantasmagorycznymi zwierzętami powstałymi w jej umyśle. Skromny emigrant z Polski, Morris Hirshfield, zarabiał na życie produkując buty, ale noce spędzał na tworzeniu obrazów przedstawiających jego ukochane koty i egzotyczne zwierzęta. Japonka Chiyuki Sakagami na swoich pracach przedstawiała wizję tego, jak wyglądało życie na ziemi miliony lat temu, kiedy cała planeta była zalana jednym, wielkim oceanem. Także nieistniejące zwierzęta zapełniają karty prac tworzonych przez pochodzącego z Indonezji Noviadiego Angkasapurę, którego do tworzenia zainspirowała nadprzyrodzona istota. O tych artystach i jeszcze wielu innych będzie można usłyszeć podczas najbliższego spotkania.

Materiały promocyjne