Outsider Music, cz. 2 - wykład Rafała Jęczmyka

Data wydarzenia: 12.07.2017 - 16:00 do 13.07.2017 - 15:45

W środę 12 lipca 2017 o godzinie 16:00 Galeria ArtBrut zaprasza na drugą część wykładu Rafała Jęczmyka „Outsider Music”.

OUTSIDER MUSIC

Pojęcia art brut i outsider art kojarzone są przede wszystkim ze sztukami plastycznymi – rysunkiem, malarstwem, asamblażem, rzeźbą, czasem też architekturą lub innymi dziedzinami związanymi przede wszystkim z wizualnością. Jest to poniekąd zrozumiałe, patrząc na relatywną trwałość fizyczną dzieł zaliczanych do art brut. Ale co z innymi dziedzinami sztuki, których artefakty nie mają formy materialnej? Istnieje – szczególnie w dzisiejszych czasach – możliwość dokładnej dokumentacji, opisu czy też zapisu fotograficznego, dźwiękowego lub filmowego właściwie każdego zjawiska w sztuce. I dzięki temu można udokumentować, a co za tym idzie – również dokonać dogłębnej analizy innych outsiderskich zjawisk artystycznego świata, takich jak muzyka.

Czym właściwie jest outsider music? Czy można do niej zastosować te same ramy, granice i definicje, które stosuje się w przypadku outsider art?

Opisywanie tylko słowami muzyki, a zwłaszcza muzyki tak wyjątkowej, jak ta tworzona przez outsiderów, właściwie mija się z celem. Należy przede wszystkim jej posłuchać, żeby zobaczyć jej oryginalność i wyjątkowość. I ta prezentacja, kolejne spotkanie w Galerii ArtBrut, różnić się będzie od dotychczasowych – będzie ona zagłębieniem się w dźwięki i historie najważniejszych twórców zaliczanych do muzyków-outsiderów. Outsider music potrafi otworzyć przed słuchaczami zupełnie nowe dźwiękowe światy, naznaczone unikatowym postrzeganiem zarówno samej muzyki, jak i otaczającego artystów świata. Należy być tylko otwartym i tak jak w przypadku art brut, warto dać się ponieść kreowanym przez artystów zupełnie nowym wymiarom i osobistym mitologiom.

Materiały promocyjne

Koji Nishioka
Adolf Wölfli