Recykling ART BRUT 2 - wykład Rafała Jęczmyka

Data wydarzenia: 08.11.2017 - 16:00 do 09.11.2017 - 15:45

Galeria ArtBrut zaprasza na kolejny z cyklu wykładów i prezentacji wizualnych Rafała Jęczmyka poświęconych szeroko pojętej tematyce art brut/outsider art, w ramach których będzie omawiana historia, tematyka i wszelkie aspekty związane z tymi fascynującymi, choć często nieznanymi i spychanymi na margines obszarami sztuki. Każde ze spotkań podejmie temat określonego zagadnienia, często współgrającego i odnoszącego się do wystaw i wszelkich innych wydarzeń organizowanych przez Galerię ArtBrut. Kolejny wykład cyklu, „Recykling ART BRUT 2”, odbędzie się w środę 8 listopada 2017 o godzinie 16:00 i będzie kontynuacją opowieści o tych twórcach, którzy wykorzystują każdy dostępny im materiał w celu twórczej kreacji.

Dla twórców z kręgu art brut każdy wykorzystany materiał był równie ważny – nie dzielili ich na lepsze czy gorsze, na bardziej nadające się do kreacji czy na takie, które nie mają żadnej wartości. W przypadku wielu artystów outsider art pojęcie, że coś może być „bezużyteczne”, po prostu nie istniało. Czasami wynikało to po prostu z warunków, w których żyli, gdzie nie mieli dostępu do tradycyjnych środków czy akcesoriów artystycznych, a czasem było to ich świadomym założeniem i odnajdywaniem sensu w kombinacji tego, co wpadło im w ręce w najbliższym otoczeniu. Tworzyli własne metody łączenia znalezionych przedmiotów codziennego użytku, odpadków, śmieci, rzeczy niepotrzebnych i pozostawionych samym sobie. W tym twórczym recyklingu nie mieli pojęcia, że to, co nazywamy sztuką wysoką czy oficjalną, również wykorzystywało podobną metodę twórczą, która miała swoją nazwę – asamblaż.

Najbliższy wykład w Galerii ArtBrut będzie właśnie poświęcony tym artystom, którzy pozostając daleko od oficjalnych prądów sztuki, kreowali swoje wyjątkowe dzieła z codziennych przedmiotów, stających się fizycznymi emanacjami ich wewnętrznych światów i wizji po zmodyfikowaniu i połączeniu.

Materiały promocyjne

Gustav Mesmer