Ludzie i rzeczy - wystawa indywidualna Kamila Łyjaka

Data wydarzenia: 24.09.2020 - 17:00 do 25.09.2020 - 16:45

Wernisaż: czwartek 24 września 2020, godz. 17:00–19:00
Wystawa otwarta do: 30 października 2020

Galeria ArtBrut
Pracownia Aktywizacji Społeczno-Kulturalnej
Wrocław, ul. Ruska 46A

Opiekunka artystyczna wystawy: Iwona Ogrodzka

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie: TUTAJ

 

Kamil Łyjak jest rysownikiem i grafikiem związanym z Galerią i Pracownią ArtBrut od 2016 roku. W swojej pracy używa cienkopisów i flamastrów, dokumentując przedmioty, którymi się otacza, bliskie mu miejsca oraz wszystkie te sprawy, które na co dzień zaprzątają mu głowę. Kamil jest również autorem cyklu portretów przedstawiających jego przyjaciół i rodzinę. Pracując, z niezwykłą drobiazgowością tworzy zagęszczone i wielowarstwowe prace. Część z nich – zapełnione po brzegi kartki – przywodzą na myśl grecki termin kenofobia albo łaciński horror vacui – „lęk przed pustką”. Mimo to Kamil tworzy też prace bardzo oszczędne w formie, które stanowią dogłębną analizę rysowanych przez niego obiektów.
Poza sztuką kolejną istotną pasją w życiu Kamila jest sport.

Na pierwszej wystawie indywidualnej Kamila zaprezentowany zostanie wybór prac artysty z różnych okresów jego twórczości. Obok rysunków, które powstały w ciągu ostatnich lat, będziemy mogli zobaczyć jego nowe dzieła, będące efektem pracy na nietypowych materiałach, takich jak płyty styrodurowe i płótno.

Ważniejsze wystawy z udziałem twórcy:
2016 – wystawa zbiorowa BLISKO, Galeria i Pracownia ArtBrut, Wrocław;
2017 – wystawa prac twórców związanych z Galerią i Pracownią ArtBrut na 5. BIENNALE SZTUKI ZEWNĘTRZNEJ OUT OF STH ZAJĘCIE, BWA, Wrocław;
2018 – wystawa twórców Galerii i Pracowni ArtBrut na Festiwalu Retroperspektywy 2018, Art_Inkubator – Fabryka Sztuki, Łódź;
2019 – wystawa ARTBRUT IN PROGRESS, Galeria i Pracownia ArtBrut, Wrocław;
2019 – wystawa zbiorowa POZA TABU VI. WSPÓLNOTA z okazji 10-lecia Galerii i Pracowni ArtBrut, Wrocław;
2020 – wystawa plenerowa prezentującą twórców Galerii i Pracowni ArtBrut na wrocławskim Rynku, Wrocław.

Prace artysty znalazły się także w wyjątkowej książce społecznej POD WSPÓLNYM PARASOLEM, wydanej przez Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego pod patronatem honorowym Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka.

 

Uwaga! Ze względu na sytuację epidemiologiczną w Galerii i Pracowni ArtBrut obowiązują obostrzenia sanitarne. W przestrzeni Galerii i Pracowni może przebywać jednocześnie osiem osób i obsługa. Szczegółowe wytyczne związane z pandemią dostępne są tutaj.

Zapraszamy także do oglądania dokumentacji z wystawy i uczestniczenia w wydarzeniach z nią powiązanych, prezentowanych na naszej stronie internetowej, w mediach społecznościowych oraz na kanale YouTube.

 

Serdecznie zapraszamy!

 

Krótka animacja z rysunków Kamila Łyjaka: TUTAJ

Wystawa realizowana jest w ramach zadania publicznego pod nazwą: PROWADZENIE GALERII ARTBRUT I PRACOWNI AKTYWIZACJI SPOŁECZNO-KULTURALNEJ DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ I ZABURZENIAMI PSYCHICZNYMI W LATACH 2019–2021 finansowanego przez Gminę Wrocław.

Materiały promocyjne

Ludzie i rzeczy - wystawa indywidualna Kamila Łyjaka