Finisaż wystawy zbiorowej twórców związanych z Galerią i Pracownią ArtBrut: „A Kysz!” - wystawa czasu epidemii

Data wydarzenia: 31.07.2020

Serdecznie zapraszamy na finisaż wystawy zbiorowej twórców związanych z Galerią i Pracownią ArtBrut: „A Kysz!” - Wystawa czasu epidemii.

Kiedy: Piątek 31 lipca 2020 r., godz. 16:30

Gdzie: Galeria ArtBrut
Pracownia Aktywizacji Społeczno-Kulturalnej
ul. Ruska 46A, Wrocław

Wydarzenia zamknięcia wystawy:

Godz.16.30 - 17.30. - oprowadzanie kuratorskie z udziałem opiekuna artystycznego wystawy -  ośmioosobowe grupy w dwóch turach ok godz.16:30 i 17.00;

godz.17.30 - 18.00 - przygotowania do performensu

godz. 18.00 -19.00 – działanie performatywne - „okadzania i przeganiania” w przestrzeni Galerii i Pracowni ArtBrut i podwórka Ruskiej 46. które poprowadzą Jacek Zachodny - opiekun artystyczny wystawy, artysta wizualny i pisarz oraz Krzysztof Konik Konieczny -  muzyk,kompozytor, inżynier dźwięku, z udziałem twórców Galerii ArtBrut oraz gościnnie innych artystów i przyjaciół.

„Na całym świecie w obszarze kulturowym i religijnym Święty Dym jest niezwykle istotny i ważny. Używany w ceremoniach i rytuałach każdego wyznania od animistycznych szamańskich kultów po  monoteistyczne religie. Jego szaro błękitne cząstki wiją się w dżunglach, górskich dolinach, oznajmiają wybór papieża, błagają boginię rzeki Ganga o błogosławieństwo, okadzają chorych w szamańskich rytuałach. Dym leczy ale też zabija, oszałamia pięknym zapachem ale i odstręcza smogiem, odpędza demony i towarzyszy w ostatniej drodze, jest niejednoznaczny jak jego natura.  

Towarzysząca finisażowi wystawy „A-Kysz”- akcja dymienia, okadzania, przeganiania tego co złe - w swojej intencji ma być oczyszczeniem miejsca, zabezpieczeniem go przed chorobą, przed złem. Ta chwilowa sakralizacja ma na celu uświęcenie miejsca, w którym się pracuje i tworzy, gdzie w obszarze tolerancji i zrozumienia ludzie pragną prawdziwej wspólnoty.  

Jacek Zachodny.

Ze względu na sytuację epidemiologiczną w Galerii i Pracowni ArtBrut obowiązują obostrzenia sanitarne. W przestrzeni Galerii i Pracowni może przebywać jednocześnie osiem osób  i obsługa. Szczegółowe Wytyczne związane z pandemią dostępne tutaj

Twórcy pracowali nad Wystawą „A Kysz!” w swoich domach i online, zamknięci na auto-kwarantannie w czas pandemii. Wystawa powstała w realnej przestrzeni Galerii i Pracowni ArtBrut, jednak w związku z sytuacją epidemiologiczną dostępna była przede wszystkim online. Finisaż wystawy jest ostatnim udostępnieniem wystawy publicznie.

Opiekun artystyczny wystawy: Jacek Zachodny

Uczestnicy wystawy:

Bartosz Dziedzic, Joanna Golachowska, Marcin Guźla, Piotr Jeruzel, Katinka Kaskeline, Aleksander Kienc, Agnieszka Kołodziejczyk, Jacek Kröle, Kamil Łyjak, Grzegorz Naskręcki, Marta Nawojczyk, Andrzej Niedźwiecki, Jakub Pączkowski, Kalina Pysno, Bartosz Runiewski, Piotr Rymko, Wanda Sidorowicz, Daniel Stachowski, Krzysztof Tarnowski, Mateusz Tatarczyk, Aleksandra Tsitini, Maciej Tryniszewski, Elwira Zacharska, Mateusz Ziomek.

Wystawa realizowana jest w ramach zadania publicznego pod nazwą: PROWADZENIE GALERII ARTBRUT I PRACOWNI AKTYWIZACJI SPOŁECZNO-KULTURALNEJ DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ I ZABURZENIAMI PSYCHICZNYMI W LATACH 2019–2021 finansowanego przez Gminę Wrocław.

Materiały promocyjne

A KYSZ! - wystawa twórców związanych z Galerią i Pracownią  ArtBryt (fot. Wojeciech Chrubasik)