POZA TABU VII. NIEPOKÓJ I LĘK - wystawa zbiorowa twórców związanych z Galerią i Pracownią ArtBrut

Data wydarzenia: 26.11.2020 - 17:00 do 27.11.2020 - 16:45

Uczestnicy wystawy:
Joanna Golachowska, Marcin Guźla, Piotr Jeruzel, Agnieszka Kołodziejczyk, Jacek Kröle, Kamil Łyjak, Marta Nawojczyk, Andrzej Niedźwiecki, Bartosz Nysler, Jakub Plączkowski, Bartosz Runiewski, Piotr Rymko, Wanda Sidorowicz, Daniel Stachowski, Krzysztof Tarnowski, Aleksandra Tsitini, Maciej Tryniszewski, Elwira Zacharska, Mateusz Ziomek

Otwarcie online: czwartek 26 listopada 2020, godz. 17:00
www.facebook.com/GaleriaArtBrutWroclaw

Wystawa otwarta do 12 lutego 2021

Galeria ArtBrut
Pracownia Aktywizacji Społeczno-Kulturalnej
Wrocław, ul. Ruska 46A

Opiekunowie artystyczni wystawy: Dominika Łabądź, Jacek Zachodny

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie: TUTAJ

 

W historii świata zdarzają się czasy szczególne, kiedy rzeczywistość nagle przyspiesza. Przedtem jednak pojawiają się sygnały i znaki, które ostrzegają przed przesileniem, przed tym, co nadchodzi.

Otoczenie kształtowane na obraz i podobieństwo naszych własnych chwiejnych gustów i niekończących się potrzeb wywiera ogromną presję na planetę. Strajk klimatyczny, migracje, powracająca moda na rządy dyktatorskie, niepokoje społeczne, walka o równe prawa kobiet, mniejszości etnicznych, religijnych, seksualnych, pandemia COVID-19 – to wszystko sprawia, że rok 2020 wydaje się wyjątkowym okresem, w którym skupiły się problemy ludzkości. To nie są spokojne czasy!

Świat odbija się w nas jak w soczewce. Wszyscy temu podlegamy i w różny sposób sobie z tym radzimy. W tym roku uczucie niepokoju i lęku towarzyszy nam codziennie, pochodzi z wewnątrz nas samych i z zewnątrz, ze świata i tym bardziej jest trudne do oswojenia lub pokonania. Z jednej strony sytuacja ta powoduje w nas paraliż, niemożność pomyślenia nowych scenariuszy, dlatego posiłkujemy się tym, co znane. Z drugiej strony sytuacja zagrożenia i jej konsekwencje doprowadzić mogą do radykalnej redefinicji ram określających naszą rzeczywistość i poszukiwań nowej ścieżki.

 

W cyklu wystaw Poza Tabu prezentujemy co roku efekt zebranych doświadczeń pracy grupy twórców związanych z Galerią i Pracownią ArtBrut, koncentrujących się na tematach trudnych, nieoczywistych, często z obszaru tabu.

W trudnych czasach izolacji i całkowitej zmiany rzeczywistości artyści przesuwają swoje granice wolności, przełamują tabu, mówią odważnie poprzez sztukę. Własne przeżycia, relacje międzyludzkie, obserwacja najbliższego otoczenia w czasie pandemii, niepewność co do najbliższej przyszłości na równi z troską o los planety stały się naturalną treścią wystawy.

 

Wystawa POZA TABU VII. NIEPOKÓJ I LĘK powstała w realnej przestrzeni Galerii i Pracowni ArtBrut, jednak w związku z sytuacją epidemiologiczną będzie dostępna przede wszystkim online. Nie planujemy publicznego wernisażu. Podczas wydarzeń w Galerii i Pracowni ArtBrut obowiązują obostrzenia sanitarne i wytyczne epidemiologiczne. Serdecznie zapraszamy także do oglądania dokumentacji z wystawy i uczestniczenia w wydarzeniach z nią powiązanych, prezentowanych na stronie internetowej Galerii ArtBrut, w mediach społecznościowych oraz na kanale YouTube.

 

Kamil Łyjak, Bez tytułu, rejestracja wideo działania performatywnego: TUTAJ

Krzysztof Tarnowski, Satyra codzienna. Pantomima twarzy, wideo: TUTAJ

 

Materiały wizualne z wystawy: TUTAJ

Wystawa realizowana jest w ramach zadania publicznego pod nazwą: PROWADZENIE GALERII ARTBRUT I PRACOWNI AKTYWIZACJI SPOŁECZNO-KULTURALNEJ DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ I ZABURZENIAMI PSYCHICZNYMI W LATACH 2019–2021 finansowanego przez Gminę Wrocław.

Andrzej Niedźwiecki, Lęk Andrzej Niedźwiecki, Lęk
Andrzej Niedźwiecki, Wolność Andrzej Niedźwiecki, Wolność
Elwira Zacharska, MOJE LĘKI, NIEPOKOJE I OBAWY Elwira Zacharska, MOJE LĘKI, NIEPOKOJE I OBAWY
Elwira Zacharska, MOJE SPOSOBY NA DEPRESJE Elwira Zacharska, MOJE SPOSOBY NA DEPRESJE
Elwira Zacharska, ROBOT PSYCHO-FIZYCZNY Elwira Zacharska, ROBOT PSYCHO-FIZYCZNY
Wanda Sidorowicz, Nie wolno Wanda Sidorowicz, Nie wolno
Wanda Sidorowicz, Przestań jęczeć Wanda Sidorowicz, Przestań jęczeć

Materiały promocyjne

POZA TABU VII. NIEPOKÓJ I LĘK - wystawa zbiorowa twórców związanych z Galerią i Pracownią ArtBrut