Wydarzenie towarzyszące wystawie indywidualnej Aleksandra Kienca Wenus we mgle - wszyscy jesteśmy nadzy

Data wydarzenia: 01.04.2020 - 18:00 do 02.04.2020 - 17:45

Galeria i Pracownia ArtBrut serdecznie zaprasza na wydarzenie towarzyszące wystawie indywidualnej Aleksandra Kienca WENUS WE MGLE – WSZYSCY JESTEŚMY NADZY.

Kiedy: środa 1 kwietnia 2020, godz. 18:00
Gdzie: na antenie Radia Wrocław Kultura / link: https://www.radiowroclawkultura.pl

Spotkanie nawiązujące do tematyki prac artbrutowego twórcy Aleksandra Kienca dotyczyć będzie seksualności osób niepełnosprawnych oraz podwójnej izolacji, w jakiej obecnie się one znalazły.

Znamy Wenus z Milo, z piany, pięknotyłą, ale we mgle? Wydawałoby się, że bogini miłości powinna pokazywać się w pełnym słońcu. Mgła przesłania jej urodę i jej powołanie. Z drugiej jednak strony mgła wyraża niepokój i niepewność, kiedy rozlewa się w przestrzeni, odbierając przedmiotom i ludziom ich wyraźne kontury, a przydając niedopowiedzenia i niepewności.

Podczas audycji na antenie Radia Wrocław Kultura będziemy rozmawiać nie tylko o sztuce, owej mgle i o Wenus ukrywającej w niej swoją prawdę, ale też o seksualności w życiu osób niepełnosprawnych intelektualnie, ich uczuciach i marzeniach, o związkach i braku akceptacji dla realizacji tych marzeń ze strony społeczeństwa oraz o izolacji w społeczeństwie.

Aleksander Kienc, którzy tworzy akty, nie wstydzi się swoich prac, a podczas jednej z publicznych dyskusji prowokująco zapytał: „Co, wy myślicie, że my jesteśmy gorsi?”.

Odpowiedzi na tak postawione pytanie, ale i na wiele innych, będą szukać wspólnie goście dziennikarki Katarzyny Kaczorowskiej: autor wystawy Wenus we mgle Aleksander Kienc; mama artysty Henryka Hanusiak; opiekunka artystyczna wystawy Małgorzata Rel – kuratorka wystawy, plastyczka; profesor Remigiusz Kijak – pedagog specjalny i seksuolog, autor publikacji na temat seksualności i rodzicielstwa osób z niepełnosprawnością intelektualną; oraz Jacek Zachodny – artysta, koordynator działań artystycznych w Galerii i Pracowni ArtBrut.

Więcej o wystawie

W związku z sytuacją epidemiologiczną zdecydowaliśmy się przenieść nasze wydarzenie na platformę internetową. Spotkanie odbędzie się przez Skype’a na antenie Radia Wrocław Kultura i dostępne będzie online na żywo pod adresem: https://www.radiowroclawkultura.pl/#home.
Link do odsłuchania audycji online: https://www.radiowroclaw.pl/articles/view/95088/Sztuka-w-RWK-14-2020/

Wystawa realizowana jest w ramach zadania publicznego pod nazwą: PROWADZENIE GALERII ARTBRUT I PRACOWNI AKTYWIZACJI SPOŁECZNO-KULTURALNEJ DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ I ZABURZENIAMI PSYCHICZNYMI W LATACH 2019–2021 finansowanego przez Gminę Wrocław.

Materiały promocyjne

Wydarzenie towarzyszące wystawie indywidualnej Aleksandra Kienca Wenus we mgle - wszyscy jesteśmy nadzy