Wydarzenie towarzyszące wystawie POZA TABU VII. NIEPOKÓJ I LĘK

Data wydarzenia: 18.12.2020 - 17:00 do 19.12.2020 - 16:45

Kiedy: czwartek 18 grudnia 2020
Gdzie: www.youtube.com/watch?v=1rmog_POZ4k

W związku z sytuacją epidemiologiczną zmuszeni byliśmy po raz kolejny przenieść wydarzenie towarzyszące wystawie POZA TABU VII. NIEPOKÓJ I LĘK do rzeczywistości wirtualnej. Wydarzenie nawiązywało do tytułowego niepokoju i lęku, do którego w swoich pracach odnieśli się twórczynie i twórcy związani z Galerią i Pracownią ArtBrut, zwłaszcza w kontekście ich tekstów, które również znalazły się na wystawie.

Prowadzącą spotkanie była Olga Szelc – redaktorka i recenzentka, która rozmawiała z opiekunami artystycznymi wystawy: Dominiką Łabądź – artystką wizualną, kuratorką, producentką i opiekunką artystyczną wystaw i Jackiem Zachodnym – artystą wizualnym, pisarzem, inicjatorem i opiekunem artystycznym cyklu wystaw POZA TABU w Galerii i Pracowni ArtBrut.

Rozmowie towarzyszyło czytanie tekstów poetyckich i prozatorskich artystów: Wandy Sidorowicz, Andrzeja Niedźwieckiego i Elwiry Zacharskiej, a także fragmentu wywiadu przeprowadzonego w ramach wystawy przez dziennikarkę Katarzynę Kaczorowską z artystami i ich rodzicami.

Opierając się na czytanych przez prowadzącą spotkanie Olgę Szelc tekstach, a także na pracach wyeksponowanych w przestrzeni Galerii i Pracowni ArtBrut, rozmówcy zmierzyli się z tematem pandemii, katastrofy klimatycznej, pułapek globalizacji i nadmiernego rozpędzenia się ludzkości w drodze do zagłady. Przy okazji omówiono różne aspekty lęku i niepokoju, które od zawsze są towarzyszami istot ludzkich: przez bunt, niezgodę na zakazy i silną potrzebę niezależności, poczucie niezrozumienia i odrzucenia, do poszukiwania sposobów na radzenie sobie z trudną rzeczywistością i metod na wyrażenie ukrytych zwykle emocji i refleksji. Była mowa o tym, jak ważne jest wyjście „poza tabu” i nazwanie po imieniu własnych demonów (czyli owego lęku i niepokoju, strachu i obsesji), o ocalającej mocy wspólnoty, jaką niewątpliwie jest społeczność Galerii i Pracowni ArtBrut, wzajemnej wymianie, inspiracji i o sile sztuki, jeśli uprawia się ją z autentycznej chęci wyrażenia siebie i opisywania świata.

Bo możemy się bać, lecz mimo to nadal być twórczy.

Więcej o wystawie

 

Wystawa realizowana jest w ramach zadania publicznego pod nazwą: PROWADZENIE GALERII ARTBRUT I PRACOWNI AKTYWIZACJI SPOŁECZNO-KULTURALNEJ DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ I ZABURZENIAMI PSYCHICZNYMI W LATACH 2019–2021 finansowanego przez Gminę Wrocław.

Materiały promocyjne

Andrzej Niedźwiecki, BEZ TYTUŁU, instalacja, 2020