A Kysz! - wystawa zbiorowa twórców związanych z Galerią i Pracownią ArtBrut

Data wydarzenia: 28.05.2020 - 17:00 do 29.05.2020 - 16:45

Uczestnicy wystawy:
Bartosz Dziedzic, Joanna Golachowska, Marcin Guźla, Piotr Jeruzel, Katinka Kaskeline, Aleksander Kienc, Agnieszka Kołodziejczyk, Jacek Kröle, Kamil Łyjak, Grzegorz Naskręcki, Marta Nawojczyk, Andrzej Niedźwiecki, Jakub Plączkowski, Kalina Pysno, Bartosz Runiewski, Piotr Rymko, Wanda Sidorowicz, Daniel Stachowski, Krzysztof Tarnowski, Mateusz Tatarczyk, Aleksandra Tsitini, Maciej Tryniszewski, Elwira Zacharska, Mateusz Ziomek

Otwarcie: czwartek 28 maja 2020
Wystawa otwarta do: 30 lipca 2020

Galeria ArtBrut
i Pracownia Aktywizacji Społeczno-Kulturalnej
ul. Ruska 46A, Wrocław

Opiekun artystyczny wystawy: Jacek Zachodny

Spacer wirtualny po wystawie: TUTAJ

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie: TUTAJ

 

Wystawa czasu epidemii – A Kysz!

Galeria i Pracownia ArtBrut w związku z epidemią musiała ograniczyć większość swoich działań, a twórcy z galerią związani zostali pozbawieni bezpośredniego kontaktu, miejsca swojej pracy i działań. Mimo zaistniałych trudności udało się nam transformować działalność, uruchomić nowe sposoby kontaktu, stworzyć przestrzeń do cotygodniowych spotkań online i zgromadzić w niej większość twórców. Utrzymały się artystyczny ferment i zapał. Między innymi w trakcie tych spotkań prowadzone były prace nad kolejną wystawą w Galerii ArtBrut. W trudnych czasach i warunkach twórcy pracują dalej, zainspirowani światem dookoła, rzeczywistością zmieniających się wartości i nowymi jakościami, jakie niesie obecny szalony i nieprzewidywalny czas.

Wystawa A Kysz! jest w zamierzeniu reakcją obronną, mityczną próbą przepędzenia złego, odstraszenia go i zabezpieczenia się przed niewidocznym niebezpieczeństwem. W historii ludzkości epidemie i stojące za nimi duchy, strachy i demony przepędzano tym, czego się one bały. Na całym świecie zło przeganiało się strasznymi wizerunkami, maskami, sztuką, muzyką czy rytuałami. By oswoić nieznane i przerażające, wznoszono totemy, wyznaczano miejsca tabu i składano ofiary.

Na wystawie prezentujemy prace artystyczne z okresu obywatelskiej kwarantanny. Powstawały one w domach twórców, w atmosferze odosobnienia i często w sposób bezpośredni nawiązują do otaczającej nas wszystkich rzeczywistości. Wielu z nich, jak Marta Nawojczyk, Joanna Golachowska czy Elwira Zacharska, zaprojektowało i wykonało autorskie maseczki ochronne, ozdabiając je w oryginalne, indywidualne wzory i nadając im wyrazistą kolorystykę. Powstały również maski zakrywające całą twarz, zmieniające tożsamość, zagadkowe, jak Joanny Golachowskiej, która jedną z nich ozdobiła napisem Matriks. Pełnią odstraszającą rolę prace Kamila Łyjaka czy Agnieszki Kołodziejczyk, niepokojąco łagodne są zaś maska Elwiry Zacharskiej w kwietne wzory lub Aleksandry Tsitini. Powstały również obiekty-przyłbice, które zostały wykorzystane przez Krzysztofa Tarnowskiego do pokazania języka i wyszczerzenia groźnych zębów. Andrzej Niedźwiecki stworzył natomiast rozbudowany obiekt chroniący, łącząc plastikową przyłbicę z kaskiem i ochronną siatką, wykonane w charakterystycznym stylu twórcy.

Na wystawę składają się również teksty i fotografie czasu epidemii i autokwarantanny Elwiry Zacharskiej, komiks Krzysztofa Tarnowskiego i klipy filmowe Agnieszki Kołodziejczyk. Prace Piotra Jeruzela w kontekście czasów wydają się profetyczne. Rozedrgane plamy, kolorowe kropki, maska pomalowana w typowym dla autora stylu w czasach pandemii nabierają innego znaczenia, łatwo mogą kojarzyć się ze skupiskami bakterii, wirusami, z tym, nad czym nie panujemy, co jest ciągle w ruchu. Podobnie jest z pracą Mateusza Ziomka, sklejaną z rozbitych szybek jako próbą stworzenia czegoś nowego, być może poskładania zdekonstruowanego świata.

Kamil Łyjak prezentuje nowe rysunki, wykonane tym razem na komputerze, Daniel Stachowski ostro komentuje rzeczywistość, a Aleksander Kienc wzbudza zaniepokojenie oniryczną pracą Złowrogi demon. Skromny obraz Bartosza Runiewskiego, który powstał przez wielokrotne dotknięcie palcem powierzchni, nabiera w czasie epidemii i ograniczonego kontaktu fizycznego zupełnie nowych jakości. Obiekty Piotra Rymki wydają się natomiast nie podlegać powszechnej panice, są jakby zdystansowane do otaczającej rzeczywistości.

Część prac prezentowanych na wystawie pochodzi z kolekcji Galerii ArtBrut lub z jej dokumentacji, a ich autorami są Marcin Guźla, Mateusz Tatarczyk, Grzegorz Naskręcki, Jacek Kröle i Katinka Kaskeline. Na wystawie są również prezentowane fotograficzny projekt artysty Wojciecha Chrubasika oraz tekst ideowy towarzyszący wystawie A Kysz! dziennikarki Katarzyny Kaczorowskiej.

Projekt Wojciecha Chrubasika to zapis czasów epidemii – na zdjęciach można między innymi zobaczyć portrety twórców związanych z Galerią ArtBrut, realizowane w czasie autokwarantanny. Część z pokazywanych dzieł jest umiejscowiona w centralnym miejscu głównej sali galerii na zamontowanym tu uschniętym drzewie. Ideą wystawy jest odstraszenie czegoś, co budzi w nas strach i dyskomfort, dlatego znalazł się tutaj również totem służący ekspozycji wielu prac i obiektów.

Wystawa A Kysz! powstała w realnej przestrzeni Galerii i Pracowni ArtBrut, ale w związku z trwającą sytuacją epidemiologiczną jest dostępna przede wszystkim online. Serdecznie zapraszamy do oglądania dokumentacji z wystawy i uczestniczenia w wydarzeniach z nią powiązanych, prezentowanych na naszej stronie internetowych, w mediach społecznościowych oraz na kanale YouTube.

 

Wojciech Chrubasik, Portrety Izolacji, 2020

Cykl fotografii Wojtka Chrubasika to projekt dokumentacyjny czasów autokwarantanny twórczyń i twórców Galerii ArtBrut.

Rzeczywistość ulega gwałtownej przebudowie. Wszelkie racjonalne konstrukty naszego ludzkiego umysłu, próby ujarzmienia świata natury przeżywają poważny kryzys w starciu z jego siłą. Racjonalna architektura umysłowa została mocno naruszona, jeżeli nie w dużej mierze zburzona.

A gdy coś się wali, to trzeba zaczynać od nowa.

Maski to dziś element codzienności pandemicznej. Mają one jednak mocno osadzone korzenie w sferze uduchowionej, szamańskiej, czyli sfery emocji i czucia, bardziej niż racjonalnej kalkulacji. Trzeba powrócić do pierwotności, do ożywienia siebie, ciała i ducha, zanim znowu powrócimy do typowo ludzkiej cechy, jaką jest kalkulacja, przewidywanie przyszłości na podstawie danych, czyli architektura, budowanie życia.

Dlatego zachęcaliśmy twórców do tworzenia masek. Dodatkowym aspektem jest to, że maski nas teraz definiują, stały się elementem codzienności, są atrybutem epidemii, czyli czasu destrukcji.

Ich szamańskość to próba odbudowy. To indywidualne prośby, wyrazy emocji. Sfotografowane w kontekście przestrzeni, z którą związaną byli twórcy, na ich własnych twarzach, eksponują charakter każdej z tych osób. Ujawniają atmosferę miejsca, w którym powstawały. Zmieniają perspektywę otoczenia i obraz jego przeżywania.

 

Audycja radiowa o wystawie

Na zaproszenia Maćka Przestalskiego w Radiu Kultura Wrocław o wystawie czasu epidemii A Kysz! opowiadali Jacek Zachodny, opiekun artystyczny wystawy, i Wojciech Chrubasik, artysta fotograf współpracujący z Galerią ArtBrut. Audycji można posłuchać TUTAJ.

Wystawa realizowana jest w ramach zadania publicznego pod nazwą: PROWADZENIE GALERII ARTBRUT I PRACOWNI AKTYWIZACJI SPOŁECZNO-KULTURALNEJ DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ I ZABURZENIAMI PSYCHICZNYMI W LATACH 2019–2021 finansowanego przez Gminę Wrocław.

Elwira Zacharska, Moja kwarantanna Elwira Zacharska, Moja kwarantanna
Elwira Zacharska, Mój stres Elwira Zacharska, Mój stres
Elwira Zacharska, Zakazana swoboda Elwira Zacharska, Zakazana swoboda
Katarzyna Kaczorowska, A Kysz! Katarzyna Kaczorowska, A Kysz!
Wojtek Chrubasik, Portrety Izolacji, 2020 Wojtek Chrubasik, Portrety Izolacji, 2020

Materiały promocyjne

A Kysz! - wystawa zbiorowa twórców związanych z Galerią i Pracownią ArtBrut - plakat