Wydarzenie towarzyszące wystawie POZA TABU IX. PIĘKNI I BOGACI

Data wydarzenia: 08.12.2022 - 16:30

Kiedy: czwartek 8 grudnia 2022, godz. 16:30
Gdzie: Galeria ArtBrut
i Pracownia Aktywizacji Społeczno-Kulturalnej
ul. Ruska 46A, Wrocław

 

Wydarzeniem towarzyszącym wystawie będzie spotkanie z Dariuszem Dobrowolskim, kierownikiem Schroniska św. Brata Alberta dla Bezdomnych Mężczyzn we Wrocławiu, oraz Waldemarem Rybczakiem i Zygmuntem Brondelem, jego podopiecznymi. To członkowie grupy filmowej Cinema Albert Productions, działającej od 2005 roku. Zespół może pochwalić się wieloma produkcjami docenianymi w całym kraju. Sie masz Wiktor, Pielgrzym, Mój Manhatan – to tylko niektóre ze zrealizowanych obrazów, które zyskały szerszy rozgłos. Krokiem milowym w rozwoju CAP okazało się zakwalifikowanie jednej z produkcji do konkursu filmów niezależnych w Gdyni – doświadczenie świata wielkiego kina, atmosfera festiwalu, spotkanie z twórcami, w tym z legendarnym Andrzejem Wajdą, stały się okazją do dzielenia się pasją, która trwa już 17 lat.

Dyskusja podczas spotkania będzie dotyczyła stereotypów, z jakimi najczęściej kojarzy się hasło „piękni i bogaci”, które stało się tytułem i motywem przewodnim wystawy twórców Galerii ArtBrut POZA TABU IX, podsumowującej rok 2022. Jednym z takich stereotypów jest świat filmu, gwiazdy srebrnego ekranu, czerwone dywany i tłumy fotoreporterów i paparazzich. Tak narodził się pomysł, by o „pięknych i bogatych” porozmawiać z twórcami filmowymi, którzy swoją pracą udowadniają, że stereotypy to pułapka myślenia.

Moderatorką spotkania będzie Katarzyna Kaczorowska, wrocławska dziennikarka związana z tygodnikiem „Polityka”. W wydarzeniu wezmą też udział opiekunowie artystyczni wystawy PIĘKNI I BOGACI Dominika Łabądź i Jacek Zachodny.

Dariusz Dobrowolski – kierownik Schroniska św. Brata Alberta dla Bezdomnych Mężczyzn we Wrocławiu-Tarnogaju, pomysłodawca i inicjator powstania Cinema Albert Productions.

Waldemar Rybczak – „Wiem, że do końca życia będę alkoholikiem, ale postanowiłem być trzeźwym alkoholikiem. Jeżeli odczuwam duży problem ze sobą, idę na spotkanie AA i to mnie motywuje do trzeźwości. Dzięki trzeźwości odnowiłem kontakty z rodziną. Nie wierzyli mi, że chcę być trzeźwy. Teraz mi wierzą i nie chcę tej ich wiary utracić. Nie chcę też takiego życia jak dawniej w pijanym amoku”. W schronisku mieszka od 2005 roku.

Zygmunt Brondel – „Wyszedłem z zakładu karnego i nie miałem gdzie się podziać. Tak po altankach chodziłem i wreszcie można powiedzieć trochę przychorowałem i pogotowie mnie tu przywiozło. I tak zostałem tutaj”. W schronisku mieszka od 2008 roku.

Więcej o wystawie

Wystawa realizowana jest w ramach zadania publicznego pod nazwą: PROWADZENIE GALERII ARTBRUT I PRACOWNI AKTYWIZACJI SPOŁECZNO-KULTURALNEJ DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ I ZABURZENIAMI PSYCHICZNYMI W ROKU 2022 finansowanego przez Gminę Wrocław.

Materiały promocyjne

Andrzej Niedźwiecki, BIEDNIA, rysunek na papierze, 2022