RZECZY RÓŻOWE SĄ WYJĄTKOWE - wydarzenie towarzyszące wystawie Wandy Sidorowicz JESTEM RÓŻOWYM TORTEM. I WARTO MNIE ZJEŚĆ!

Data wydarzenia: 28.04.2022 - 16:00

Kiedy: czwartek 28.04.2022, godz. 16:00
Gdzie: Galeria ArtBrut
i Pracownia Aktywizacji Społeczno-Kulturalnej
ul. Ruska 46A, Wrocław

 

Wydarzeniem towarzyszącym wystawie będzie spotkanie z aktywistką queerowo-feministyczną Marzen Lizurej i artystą Mirosławem Chudym i rozmowa o kontekstach i konotacjach koloru różowego zarówno w sztuce, jak i w życiu codziennym. Różowe okulary niepoprawnego optymisty, różowa wstążka jako symbol walki z rakiem piersi, różowy trójkąt, jakim znaczono więźniów homoseksualistów w nazistowskich obozach koncentracyjnych – róż nie pozwala na obojętność... Osią dyskusji będą więc skojarzenia, jakie towarzyszą temu kolorowi, przypisywane mu funkcje społeczne, a zaproszeni goście spróbują odczarować te schematy, sięgając również do osobistych doświadczeń. Moderatorką spotkania będzie Katarzyna Kaczorowska, wrocławska dziennikarka związana z tygodnikiem „Polityka”. W wydarzeniu wezmą też udział artystka Wanda Sidorowicz oraz opiekunka artystyczna wystawy Dominika Łabądź.

Marzen Lizurej (osoba niebinarna, zaimki: on/ona wymiennie) – aktywistka queerowo-feministyczna związana m.in. z Feministyczną Akcją Krytyczną, Q Alternatywą, Inicjatywą 8 Marca, redaktor, pisarka, DJ, doktor nauk humanistycznych. W roku 1999 założyła i przez 10 lat współtworzyła NIC TAK SAMO – koło naukowe queer theory na Uniwersytecie Wrocławskim. Od lat szuka życia w sztuce i sztuki w życiu. W 2018 roku była członkinią kobiecej grupy artystycznej ThinkPink Gang.

Mirosław Chudy – uczeń prof. Konrada Jarodzkiego na wrocławskiej ASP, studiował też w Atenach w pracowni Janisa Kunelisa, pracował i żył między innymi w Toronto i Chicago. Obecnie na stałe mieszka w Miami, ale od dwóch lat przebywa w Polsce, gdzie współpracuje z 66P – Subiektywną Instytucją Kultury założoną przez Renatę i Rafała Jarodzkich. Zajmuje się sztuką intuicyjną, jako artysta rzadko podejmuje tematy stricte formalne, odnosi się przede wszystkim do problemów egzystencjalnych i reaguje na bieżące sytuacje. Swoje prace określa jako „reportaże rzeczywistości” będące wynikiem obserwacji otaczającego świata.

Więcej o wystawie

 

Wystawa realizowana jest w ramach zadania publicznego pod nazwą: PROWADZENIE GALERII ARTBRUT I PRACOWNI AKTYWIZACJI SPOŁECZNO-KULTURALNEJ DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ I ZABURZENIAMI PSYCHICZNYMI W ROKU 2022 finansowanego przez Gminę Wrocław.

Materiały promocyjne

RZECZY RÓŻOWE SĄ WYJĄTKOWE - wydarzenie towarzyszące wystawie Wandy Sidorowicz JESTEM RÓŻOWYM TORTEM. I WARTO MNIE ZJEŚĆ!