PTOKWCUGU - wystawa indywidualna Jakuba Plączkowskiego

Data wydarzenia: 29.09.2022 - 17:00

Wernisaż: czwartek 29 września 2022, godz. 17:00
Wystawa czynna do: czwartku 10 listopada 2022

Galeria ArtBrut
i Pracownia Aktywizacji Społeczno-Kulturalnej
Wrocław, ul. Ruska 46A

Opiekun artystyczny wystawy: Jarosław Słomski
Producentka wystawy: Miriam Pawlęga

 

Jakub Plączkowski to wrocławski twórca i rysownik związany od kilku lat z Galerią i Pracownią ArtBrut. W jego pracach odbija się zafascynowanie Górnym Śląskiem, ukochanym miastem Zabrze i muzyką jazzową. Rysuje również serie poświęcone tramwajom i pociągom. We wszystkich jego pracach absurdalny humor miesza się z realnymi krajobrazami i zdarzeniami. Oryginalna kolorystyka i industrialny pejzaż towarzyszą wyrazistym bohaterom jego rysunków. Jakub Plączkowski w swoich pracach przywraca magię codziennemu życiu, a Górny Śląsk jawi się w nich jako tajemnicza kraina, gdzie wszystko może się zdarzyć.
Dzięki przyjaźni z muzykiem Piotrem Damasiewiczem od wielu lat współpracuje z kolektywem muzycznym L.A.S., dla którego zrealizował serię okładek płytowych.

Wystawy:
WROCŁAWSKIE TRAMWAJE MOIMI OCZAMI. Wystawa indywidualna w przestrzeni PRZED POKOJU H13, Wrocław 2019;
POZA TABU VII. NIEPOKÓJ I LĘK. Wystawa zbiorowa twórców związanych z Galerią i Pracownią ArtBrut, Wrocław 2020;
A KYSZ! WYSTAWA CZASU EPIDEMII. Wystawa zbiorowa twórców związanych z Galerią i Pracownią ArtBrut, Wrocław 2020;
POZA TABU VIII. KONIEC I POCZĄTEK. Wystawa zbiorowa twórców związanych z Galerią i Pracownią ArtBrut, Wrocław 2021;
OŁÓWEK I KREDKA. Wystawa indywidualna w Centrum na Przedmieściu, Wrocław 2022.

Wystawa Jakuba Plączkowskiego będzie pierwszą retrospektywną prezentacją prac artysty.

 

Jakub Plączkowski wsiada do pociągu i kieruje się w stronę swojego ulubionego przedziału. Uprzejmie wita podróżnych i zajmuje miejsce pod wyznaczonym numerem. Zniecierpliwiony czeka na odjazd. Za oknem konduktorka wymachuje chorągiewką w przeróżne strony, tańczy i gra na gwizdkach. Na peronie trębacz odgrywa melodię włączającą silnik lokomotywy. Pociąg rusza, a za oknem zmniejsza się czerwony neon Wrocławia Głównego. Kierunek Górny Śląsk.
Pociąg, którym podróżuje Jakub Plączkowski, przenika przez łazienki, salony, pokoje relaksu, podwórka, świetlice i klatki schodowe. Mieści się w windzie, potrafi zjechać siedemset metrów pod ziemię, wjeżdża do gabinetu lekarskiego bez pukania. Uczestniczy w nagrywaniu reklam proszku do prania, robi przeglądy systemów grzewczych, zmienia kasety w magnetofonach. Dorzuca węgla do wiaderka, formuje dym z kominów, dba o odpowiednią proporcję piany i piwa w kuflu. Dotrzymuje towarzystwa zakonnicy popijającej wino w knajpie, jest świadkiem kłótni małżeńskich i wyławiania butelek wina z telewizora za pomocą wędki. Zaprasza zwierzęta z kopytami do grania na gitarze pięknym kobietom, wie, którą kostkę skręciła konduktorka i co robi, gdy nie musi być w pracy. Wie, którego zęba stracił osioł i co robi, gdy hanysowi zgaśnie papieros. Szkoli barany na bokserów, a następnie z ich pomocą dyscyplinuje pijanych górników. Asystuje przy przelotach statków UFO nad Zabrzem oraz zdaje sobie sprawę, że kosmici wychodzą z szafy tylko wtedy, gdy w pobliżu znajduje się tort. Zamienia toalety w wyrzutnie monet, a ponadto potrafi zatrzymać się na właściwym peronie stacji kolejowej.

Jarosław Słomski

Tekst kuratorski. Wystawa indywidualna Jakuba Plączkowskiego PTOKWCUGU

Jarosław Słomski (ur. 1994 w Pyskowicach) w 2021 roku ukończył rzeźbę na wrocławskiej ASP. W swoich działaniach wykorzystuje przede wszystkim rzeźbę, obiekt, instalację i performance. Pochodzi z Górnego Śląska, o którym opowiada w swoich ostatnich realizacjach. Spotkanie i zafascynowanie Jakuba Plączkowskiego Górnym Śląskiem zaowocowało współpracą między artystami.

 

Wystawa realizowana jest w ramach zadania publicznego pod nazwą: PROWADZENIE GALERII ARTBRUT I PRACOWNI AKTYWIZACJI SPOŁECZNO-KULTURALNEJ DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ I ZABURZENIAMI PSYCHICZNYMI W ROKU 2022 finansowanego przez Gminę Wrocław.

Materiały promocyjne

PTOKWCUGU - wystawa indywidualna Jakuba Plączkowskiego