POZA TABU IX. PIĘKNI I BOGACI - wystawa twórców związanych z Galerią i Pracownią ArtBrut

Data wydarzenia: 24.11.2022 - 17:00

Uczestnicy wystawy:
Mateusz Blaczek, Bartosz Dziedzic, Joanna Golachowska, Piotr Jeruzel, Aleksander Kienc, Agnieszka Kołodziejczyk, Jacek Kröle, Kamil Łyjak, Justyna Matusiak, Marta Nawojczyk, Andrzej Niedźwiecki, Jakub Plączkowski, Piotr Rymko, Wanda Sidorowicz, Daniel Stachowski, Marta Stańczyk, Krzysztof Tarnowski, Aleksandra Tsitini, Elwira Zacharska

Wernisaż: czwartek 24 listopada 2022, godz. 17:00
Wystawa otwarta do końca roku

Galeria ArtBrut
i Pracownia Aktywizacji Społeczno-Kulturalnej
Wrocław, ul. Ruska 46A

Opiekunowie artystyczni wystawy: Dominika Łabądź i Jacek Zachodny
Producentka wystawy: Miriam Pawlęga

 

POZA TABU to cykl wystaw, na których od dziewięciu lat prezentowane są projekty i prace artystyczne grupy twórców związanych z Galerią i Pracownią ArtBrut.
Artyści podejmują wrażliwe tematy osobiste związane z emocjami, rozterkami, uczuciami, cielesnością i sensualnością. Poprzez trudne i nieoczywiste relacje ze światem zewnętrznym, nawiązują do historii wykluczeń, walki w przełamywaniu stereotypów oraz wciąż obecnych w życiu społecznym, różnorodnych tabu, bezpośrednio wpływających na ich życie.

Wystawa POZA TABU IX. PIĘKNI I BOGACI jest próbą przekroczenia negatywności współczesnego świata. Opiera się na odejściu od koncentracji na katastrofie, pustce, apokalipsie, traumie, wykluczeniu, wiktymizacji.

Ta często obezwładniająca negatywność i poczucie bezradności wobec niekontrolowanych procesów zachodzących we współczesnym świecie jest opresyjna. W zamian, artyści i artystki z Galerii ArtBrut stawiają pytania o piękno i bogactwo; nie ma jednoznacznych odpowiedzi, ponieważ pytanie jest jednocześnie afirmacją. Chodzi raczej o przekroczenie ujarzmionego podmiotu na rzecz wzmocnienia go, odkrycia potencjału własnej sprawczości i możliwości odrodzenia.

Tematy poruszane przez twórców i twórczynie wskazują na całkowicie rozbieżne zrozumienie pojęcia, czym jest bogactwo lub piękno. W związku z tym, na wystawie będziemy mogli zobaczyć prace zaangażowane w ochronę przyrody i natury, związane z modą, krytyczne wobec „bogactwa dla bogactwa” i towarzyszących ludziom, nierówności.

Pochwała życia miesza się tutaj z analizą trudności i przeciwieństw, jakie ono nam przynosi. Abstrakcyjne i kolorowe wyobrażenia splatają się z czarno-białymi tekstami manifestów. Radość sąsiaduje ze smutkiem. Wszystkie pojęcia mają swoje przeciwieństwa, każdy książę swojego żebraka, a piękno jest niejednoznaczne, trudne do zdefiniowania. Każdy/a z twórców/czyń marzy i ma swoje indywidualne wyobrażenia dotyczące życia, przyszłości, świata, każdy/a również ma swoje odrębne zdanie na temat piękna i bogactwa.

Integralną częścią wystawy jest artystyczno-dizajnerska kolekcja ubrań i garderoby ręcznie zdobionych i stylizowanych przez artystów i artystki art brut oraz zaprzyjaźnionych profesjonalnych dizajnerów, artystów i projektantów m.in przez artystkę Nikitę Krzyżanowską, Paulę Kowalczyk z pracowni Formalina czy rapera jakob belt.  To unikatowe egzemplarze w części przygotowane specjalnie pod kątem wystawy, a w części pochodzące z kolekcji Galerii ArtBrut. Akcja ma charakter otwarty, będzie realizowana i rozwijana o nowe pomysly i działania podczas trwania wystawy.

Temat piękni i bogaci może być jednocześnie postawionym pytaniem, co tak naprawdę jest pięknem i bogactwem współczesnych nam czasów. Czy można być pięknym i złym, biednym i atrakcyjnym, bogatym i dobrym? Czy to, jak siebie odbieramy jest istotniejsze, czy równoważne z tym, jak odbiera nas świat zewnętrzny?

 

Wystawa realizowana jest w ramach zadania publicznego pod nazwą: PROWADZENIE GALERII ARTBRUT I PRACOWNI AKTYWIZACJI SPOŁECZNO-KULTURALNEJ DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ I ZABURZENIAMI PSYCHICZNYMI W ROKU 2022 finansowanego przez Gminę Wrocław.

Materiały promocyjne

POZA TABU IX. PIĘKNI I BOGACI - wystawa twórców związanych z Galerią i Pracownią ArtBrut