Wydarzenie towarzyszące wystawie JA CZŁOWIEK

Data wydarzenia: 18.04.2018 - 16:00 do 19.04.2018 - 15:45

Serdecznie zapraszamy na wydarzenie towarzyszące wystawie indywidualnej Andrzeja Niedźwieckiego JA CZŁOWIEK pt. ART BRUT I KONTRKULTURA – ZWIĄZKI, WPŁYWY, KONTEKSTY.

Kiedy: środa 18 kwietnia 2018 r., godz. 16:00
Gdzie: Galeria ArtBrut
Pracownia Aktywizacji Społecznej i Kulturalnej
ul. Ruska 46A, Wrocław

Goście wydarzenia: Andrzej Niedźwiecki – autor prac, Maciej Frett – muzyk zespołu Job Karma i prezes Stowarzyszenia Industrial Art, Rafał Jęczmyk – opiekun artystyczny wystawy.

W trakcie wydarzenia planowane są: wspólne oglądanie wystawy z autorem prac oraz opiekunem artystycznym, a także otwarta dyskusja, podczas której poruszone zostaną tematy związków pomiędzy subkulturowymi aktywnościami a twórczością artystów outsider art, wzajemnych powiązań obu tych fenomenów i zastanowienia się nad ich przyszłością.

 

ART BRUT I KONTRKULTURA – ZWIĄZKI, WPŁYWY, KONTEKSTY

Art brut i outsider art przez długi czas pozostawały poza obiegiem oficjalnej kultury – były pomijane zarówno przez tzw. poważnych krytyków, jak i szeroką publiczność, i były traktowane jako marginalne zjawisko i rozpatrywane raczej w kategorii ciekawostki niż czegoś zajmującego poważne miejsce w dyskursie i w historii sztuki. Podobnie rzecz się miała z ruchami kontrkulturowymi, subkulturami i aktywnością artystyczną powstałą na ich gruncie. Były lekceważone i uznawane jako krótkotrwałe buntownicze mody. W obu przypadkach jednak czas pokazał, że jest inaczej – art brut zaczął być uznawany jako pełnowartościowa część sztuki, a wiele z kontrkulturowych ruchów zaczęło mieć znaczący ruch na inne, też te oficjalne części kultury.

Więcej o wystawie

Wystawa realizowana jest w ramach zadania publicznego pod nazwą: PROWADZENIE GALERII ARTBRUT I PRACOWNI AKTYWIZACJI SPOŁECZNEJ I KULTURALNEJ DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ I ZABURZENIAMI PSYCHICZNYMI W LATACH 2016–2018 finansowanego przez Gminę Wrocław.

Materiały promocyjne