INNI - wystawa twórców związanych z Galerią Art Brut w Lublinie

Data wydarzenia: 27.09.2018 - 17:00 do 28.09.2018 - 16:45

Serdecznie zapraszamy na wystawę twórców związanych z Galerią Art Brut w Lublinie:
Piotr Drożdżak, Norbert Góźdź, Dominika Mendel, Adam Saran, Jacek Zdanowski

Opiekun artystyczny wystawy: Justyna Warecka

Wernisaż: czwartek 27 września 2018, godz. 17:00

Finisaż: środa 14 listopada 2018

Galeria ArtBrut
Pracownia Aktywizacji Społecznej i Kulturalnej
Wrocław, ul. Ruska 46A

 

"Jeżeli stanu niepełnosprawności nie będziemy stygmatyzować, to pojawiająca się nieoczekiwanie w obrębie tego stanu sztuka przyniesie wolność oraz niezależność osobistą i społeczną ludziom często wykluczonym z życia z powodu swojej inności" – brzmi przesłanie Galerii Art Brut założonej w 2013 roku przez Fundację Teatroterapia Lubelska, prowadzącą również Teatr Ludzi Niepełnosprawnych. Ta niezwykła wspólnota przez performanse, spektakle teatralne bądź wystawy z kręgu sztuki outsider art czy art brut manifestuje swoją obecność w społecznej i kulturalnej sferze miasta. Twórcy w swoich pracach, powstających niejednokrotnie w wyniku pierwotnej i nieodpartej potrzeby kreowania, podejmują tematy fundamentalne, bo dotyczące sensu życia człowieka, jego inności. Zmagają się z ograniczeniami, ale równocześnie widzą to, czego nie dostrzegają inni.

Galeria Art Brut, mieszcząca się w Centrum Kultury w Lublinie, prezentuje głównie twórców niepełnosprawnych umysłowo, m.in. osoby z autyzmem i zespołem Aspergera, oraz innych artystów pozostających poza oficjalnym nurtem sztuki.

Na wystawie we wrocławskiej Galerii ArtBrut prezentujemy kilka różnorodnych gatunkowo odsłon twórców związanych z Galerią oraz Teatrem Ludzi Niepełnosprawnych prowadzonymi przez Marię Pietruszę-Budzyńską.

Twórcy/performerzy/uczestnicy podejmują się różnych ról, np. rysują projekty scenografii do spektakli, w których następnie występują, ale też notują i komentują swoją codzienność – zarówno precyzyjnie i realistycznie, jak i abstrakcyjnie. Prezentujemy zatem: prace artystyczne wykonane różnymi technikami; projekty, które stały się elementami scenografii; instalacje komentujące powstałe już spektakle; maski; fotografie uwieczniające aktorów podczas działań będących inspiracją do tworzonych przedstawień; a także fotosy oraz fragmenty rejestracji wideo.

Piotr Drożdżak – rysuje, maluje, tworzy grafiki. Nieprzeciętnie utalentowany samouk. Od wczesnego dzieciństwa zafascynowany koleją, a szczególnie pociągami, przedstawia je w niezwykle realistyczny sposób. Na wystawie poznajemy bardziej nasyconą detalami, abstrakcyjną stronę jego twórczości.

Norbert Góźdź – z wykształcenia kaletnik, z pasji aktor i rzeźbiarz. Po ukończeniu szkoły związał się z Teatrem Ludzi Niepełnosprawnych, gdzie jest „aktorem do poważnych działań”. Na wystawie oglądamy kilka z jego niezwykłych instalacji do spektakli, o których nie potrafi mówić, ale których choreografię i każdy detal scenografii potrafi odtworzyć po każdym przedstawieniu.

Dominika Mendel – ukończyła Studium Wiedzy o Sztuce Politechniki Krakowskiej pod kierunkiem prof. Wiktora Zina. Tworzenie to nie tylko jej pasja, ale i sposób komunikowania ze światem, któremu zadaje podstawowe i trudne pytania zarówno przez rysunki, szkice, obrazy na zamówienie, jak i przejmujące, wyraziste role w spektaklach Teatru Ludzi Niepełnosprawnych. Artystka twierdzi, że dzięki sztuce wyszła z autyzmu. Na wystawie prezentujemy jej rysunki i projekty scenografii.

Adam Saran – obdarzony wieloma talentami, m.in. recytatorskim, gry na pianinie, malarskim, spełnia się jako aktor Teatru Ludzi Niepełnosprawnych, ale też grafik tworzący kalendarze i malarz przedstawiający zwierzęta, a także ludzi, w których rozpoznaje zwierzęce cechy. Na wystawie prezentujemy jego piękny i dojrzały kolorystycznie rysunek.

Jacek Zdanowski – głównymi cechami jego własnego, rozpoznawalnego stylu są miękkie, zaokrąglone kontury kładzione szerokim pędzlem oraz harmonia nasyconych barw i kształtów. Na jego dużych płótnach pokrytych techniką plakatową oraz papierach z suchą pastelą widoczne są inspiracje z natury oraz ilustracji książkowych. Jego prace brały udział w licznych wystawach w Polsce i za granicą. Na wrocławskiej wystawie możemy podziwiać dwa niezwykle piękne pastele.

Wystawa realizowana jest w ramach zadania publicznego pod nazwą: PROWADZENIE GALERII ARTBRUT I PRACOWNI AKTYWIZACJI SPOŁECZNEJ I KULTURALNEJ DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ I ZABURZENIAMI PSYCHICZNYMI W LATACH 2016-2018 finansowanego przez Gminę Wrocław.

INNI - plakat INNI - plakat
INNI - zaproszenie INNI - zaproszenie

Materiały promocyjne

Norbert Góźdź, instalacja do spektaklu, 2012