POZA TABU VIII. KONIEC I POCZĄTEK - wystawa zbiorowa twórców związanych z Galerią i Pracownią ArtBrut

Data wydarzenia: 25.11.2021 - 17:00

Uczestnicy wystawy:
Mateusz Blaczek, Joanna Golachowska, Piotr Jeruzel, Agnieszka Kołodziejczyk, Jacek Kröle, Kamil Łyjak, Marta Nawojczyk, Andrzej Niedźwiecki, Bartosz Nysler, Jakub Plączkowski, Piotr Rymko, Wanda Sidorowicz, Daniel Stachowski, Krzysztof Tarnowski, Elwira Zacharska

Opiekun artystyczny wystawy: Jacek Zachodny

Wernisaż: czwartek 25 listopada 2021, godz. 17:00–19:00

Wystawę można było oglądać do końca roku

Galeria ArtBrut
Pracownia Aktywizacji Społeczno-Kulturalnej
Wrocław, ul. Ruska 46A

 

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie: TUTAJ

 

Od 8 lat na wystawach z cyklu POZA TABU prezentowane są projekty i prace artystyczne grupy twórców związanych z Galerią i Pracownią ArtBrut. Artyści podejmują wrażliwe tematy osobiste związane z emocjami, rozterkami, uczuciami, cielesnością i sensualnością. Poprzez trudne i nieoczywiste relacje ze światem zewnętrznym nawiązują do historii wykluczeń, walki w przełamywaniu stereotypów oraz różnorodnych tabu, wciąż obecnych w życiu społecznym.

Wystawa – Koniec i Początek – skupia się na tych dwóch niesłychanie ważnych fragmentach rzeczywistości, ale ilu jest twórców, tyle powstało koncepcji i artystycznych odniesień. Nie ma więc realnych możliwości określenia, kiedy i czym jest początek lub koniec, kiedy pojawia się ten właściwy moment i czas go poprzedzający. Można więc tylko/aż zaufać naszej intuicji i zawierzyć autorom prac. Dla niektórych to narodziny i śmierć, dla innych utopijna kraina szczęśliwych ludzi lub apokalipsa związana z zagładą natury, zmieniającym się porządkiem społecznym, sporami prawnymi, klimatem, migracjami. Słowo – Niepewność – może być kluczem do tej wystawy. Niepokoje społeczne, epidemia, napięcia na granicach – w takich czasach trudno zachować równowagę i stabilność, walczyć o harmonię swojego życia.

Część z prac to wypowiedzi bardziej osobiste, przekazy z prywatności, obserwacje najbliższego otoczenia, oderwane od współczesnych globalnych problemów.

W trudnych dla świata czasach rozmyślanie o końcu i początku prowadzi do pytań o kruchość życia, sens własnych działań i wyborów życiowych. Czy koniec może stać się początkiem dla czegoś nowego? Pojawia się refleksja co do naszych możliwości i roli, jaką możemy odegrać w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości.

Jacek Zachodny

 

Uwaga! Podczas wydarzeń w Galerii i Pracowni ArtBrut obowiązują obostrzenia sanitarne i wytyczne epidemiologiczne związane z pandemią COVID-19. Wejście na teren Galerii i Pracowni ArtBrut jedynie dla osób posiadających Unijny Certyfikat COVID (UCC).

Wystawa realizowana jest w ramach zadania publicznego pod nazwą: PROWADZENIE GALERII ARTBRUT I PRACOWNI AKTYWIZACJI SPOŁECZNO-KULTURALNEJ DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ I ZABURZENIAMI PSYCHICZNYMI W LATACH 2019–2021 finansowanego przez Gminę Wrocław.

Materiały promocyjne

Elwira Zacharska, fotografia z serii Księżyce, 2021