Życie to nie bajka, a komiks tylko czasami - wydarzenie towarzyszące wystawie Życie to nie bajka

Data wydarzenia: 08.07.2021 - 16:00

Serdecznie zapraszamy na wydarzenie towarzyszące wspólnej wystawie Jacka Kröle i Krzysztofa Tarnowskiego Życie to nie bajka.

Kiedy: Czwartek 8.07.2021, godz. 16:00–18:00
Gdzie: Klubokawiarnia Recepcja – ogródek letni
ul. Ruska 46, Wrocław

Moderatorką wydarzenia będzie opiekunka artystyczna wystawy Dominika Łabądź. Gościnią specjalną będzie historyczka sztuki Joanna Grzelczyk. W wydarzeniu wezmą udział również Jacek Kröle i Krzysztof Tarnowski, autorzy wystawy.

Język komiksu, oparty na szczególnej relacji obrazu i słowa, służy opowiadaniu historii lub przekazywaniu idei. Decydującą rolę odgrywa przestrzeń, stanowiąca płaszczyznę rozwijania się sekwencyjnych opowieści. To, co dzieje się między kadrami, jest równie istotne jak to, co zostaje na nich utrwalone.

Bohaterowie wystawy Życie to nie bajka, Krzysztof Tarnowski i Jacek Kröle, prezentują możliwości komiksu, badając pojęcie przestrzeni, czasu, kompozycji, perspektywy i koloru. Układy elementów tworzące fragmenty świata przedstawionego ukazują z rozmaitych punktów widzenia, prowokując odbiorcę do ruchu w wykreowanej przestrzeni. Subiektywna narracja skłania do wyobrażeniowego rekonstruowania zdarzeń i elementów otoczenia niewidocznych na kadrach, a kolor potęguje emocje towarzyszące tej przygodzie.

Spotkanie będzie okazją do dyskusji o komiksie jako medium, którego język pozwala na plastyczne kształtowanie idei i myśli. Krótki wykład o cechach i możliwościach komiksu poprzedzi rozmowę z artystami.

 

Joanna Grzelczyk – mgr historii sztuki, animatorka kultury, głównie zajmuje się upowszechnianiem komiksu autorskiego. Stypendystka Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w roku 2020, autorka licznych projektów edukacyjno-artystycznych, inicjatorka dyskusyjnego klubu komiksu Wykolejeni.

Dominika Łabądź – artystka wizualna, kuratorka, animatorka kultury. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Doktorantka na Wydziale Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

 

Więcej o wystawie

 

Wystawa realizowana jest w ramach zadania publicznego pod nazwą:
PROWADZENIE GALERII ARTBRUT I PRACOWNI AKTYWIZACJI SPOŁECZNO-KULTURALNEJ DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ I ZABURZENIAMI PSYCHICZNYMI W LATACH 2019–2021 finansowanego przez Gminę Wrocław.

Materiały promocyjne

Życie to nie bajka, a komiks tylko czasami - wydarzenie towarzyszące wystawie Życie to nie bajka