A Serce - to Sztuka! - wystawa indywidualna Agnieszki Kołodziejczyk

Data wydarzenia: 23.09.2021 - 17:00

Otwarcie: czwartek 23 września 2021
Wystawa czynna do: 5 listopada 2021

Galeria ArtBrut i Pracownia Aktywizacji Społeczno-Kulturalnej
Wrocław, ul. Ruska 46a

Opiekun artystyczny: Jacek Zachodny

 

Autorka wystawy A Serce – to Sztuka! podąża w swojej twórczości często pod prąd, ale zawsze w zgodzie ze sobą. W swoich rysunkach, kolażach przebija się przez warstwy smutku i szczęścia, wnika w szczeliny rzeczywistości. Prace autorki, pełne zagadek, zapełnione są dopiskami, numerami telefonów, imionami. Jej sztuka jest barwna, czasem monumentalna, czyniona z rozmachem, ale jednocześnie kameralna i osobista. Kolory mogą być jednak tylko wabikiem dla ważnych treści, tłem dla emocjonalnej gry, jaką prowadzi autorka z otoczeniem, gdyż jako kobieta twardo musi walczyć o swoją przestrzeń, uczucia i prawa. Pojawiające się zniekształcone graficznie słowa to informacja, która się rwie, umyka realności. Świat się zacina i gmatwa. Kolorowe serca na pozór są radosne, ale i wśród nich znajdziemy serca czarne, przekreślone, naderwane i bezkształtne, odnajdziemy w nich wszystkie odmiany naszych uczuć. W ostatnich pracach Agnieszki Kołodziejczyk pojawia się wielokrotnie słowo „co”. Autorka zostawia nas z nim sam na sam. Wydaje się, że więcej słów nie potrzebujemy. „Co, co, co” – no właśnie co?

Jacek Zachodny

 

Agnieszka Kołodziejczyk – wrocławska artystka związana z Galerią i Pracownią ArtBrut od początku jej powstania w 2009 roku. Najczęściej odnosi się w swoich pracach do intensywnych uczuć i relacji międzyludzkich. Rysuje, maluje, pisze, tworzy książki artystyczne, kolaże, asamblaże, obiekty, a także prace fotograficzne i wideo. Zasłynęła kolejnymi odsłonami instalacji Sklep z sercami, gdzie w całości wypełnia wybrane pomieszczenia setkami zrobionych przez siebie rysunków serc.
Artystka brała udział w około 20 wystawach zbiorowych i przeglądach sztuki, między innymi: 15. Biennale Sztuki Mediów WRO – Wrocław 2013; 12. Przegląd Sztuki Survival – Antidotum – Wrocław 2014; wystawie POZA TABU/ PAR-DELA LES TABOUS na festiwalu Art et Dechirure, Rouen Francja, 2016; 5. Biennale Sztuki Zewnętrznej OUT OF STH, Wrocław, 2017; Wystawie ARTBRUT na Festiwalu Retrospektywy, Art_Inkubator – Fabryka Sztuki, Łódź, 2018; A KYSZ! WYSTAWA CZASU EPIDEMII, Galeria ArtBrut, Wrocław, 2020.

A Serce – to Sztuka! będzie pierwszą indywidualną wystawą artystki, prezentującą jej twórczość w sposób całościowy. Tytuł wystawy odnosi się do fragmentu wypowiedzi autorki z nagrania wideo towarzyszącego jej pracy Sklep z sercami.

 

Wystawa realizowana jest w ramach zadania publicznego pod nazwą: PROWADZENIE GALERII ARTBRUT I PRACOWNI AKTYWIZACJI SPOŁECZNO-KULTURALNEJ DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ I ZABURZENIAMI PSYCHICZNYMI W LATACH 2019–2021 finansowanego przez Gminę Wrocław.

Materiały promocyjne

A Serce - to Sztuka! - wystawa indywidualna Agnieszki Kołodziejczyk