Życie to nie bajka - wystawa wspólna Jacka Kröle i Krzysztofa Tarnowskiego

Data wydarzenia: 27.05.2021 - 17:00

Otwarcie: czwartek 27 maja 2021, godz. 17:00
Wystawa czynna do: 29 lipca 2021

Galeria ArtBrut i Pracownia Aktywizacji Społeczno-Kulturalnej
Wrocław, ul. Ruska 46a

Opiekunka artystyczna: Dominika Łabądź

 

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie: TUTAJ

 

Wystawa zbudowana jest wokół splotu indywidualnych ścieżek twórców i ich współpracy przy tej konkretnej wystawie. Tworzący na co dzień w różnych stylach i tematach artyści nawiązali interesującą współpracę przy okazji pracy nad komiksem zaproponowanym przez Krzysztofa Tarnowskiego. Punktem wyjścia do koncepcji wystawy stał się też wywiad, który przeprowadzili ze sobą, wcielając się jednocześnie w postacie fikcyjnego redaktora Molla i redaktora Zająca. W wywiadzie tym artyści zdradzają nam tajniki swojej pracy oraz pola zainteresowań, które swoją reprezentację odnajdują zarówno w tworzonych przez nich komiksach, będących motywem przewodnim całej wystawy, jak i w realizacjach indywidualnych.

Obaj twórcy wcielają się w artystyczne alter ego. Krzysztof Tarnowski jako rysownik bada świat i współczesne procesy za pomocą rysunku. Jego komiksy (Kotka, Pantera, Orzeł, Echo, Samuraj, Pustelnik) to głęboka analiza zjawisk społecznych, obyczajowych, politycznych, historycznych często z wątkami autobiograficznymi. Jego prace przepełnione są błyskotliwym i trafnym komentarzem rzeczywistości charakteryzującym się jednocześnie wysokim współczynnikiem humorystycznym, a czasem i erotycznym. Balans między powagą i humorem w podejmowanych przez niego zagadnieniach jest perfekcyjnie zachowany. Z kolei Jacek Kröle to głównie malarz i kolorysta. Świetnie czuje się zarówno w malarstwie przedstawiającym, jak i abstrakcyjnym, a w obu przypadkach to właśnie kolor stanowi o ich kompozycji. Praca nad wspólnymi komiksami, takimi jak Smok, Duch czy Król Edyp, przybliżyła go do zagadnienia komiksu. W przypadku Ducha i Smoka Jacek Kröle dopełnia czarno-białe rysunki Krzysztofa kolorem. Niejednokrotnie bardzo minimalistyczne i niemal abstrakcyjne kadry nabierają zupełnie innego wymiaru dzięki wprowadzonemu kolorowi. Z kolei przy pracy nad komiksem Król Edyp Jacek Kröle poza kolorem proponuje też już samą narrację.

Obok ścisłej kolaboracji i tworzenia wspólnego projektu na wystawie zobaczyć możemy też indywidualne realizacje obu artystów.

Krzysztof Tarnowski – twórca związany z Galerią i Pracownią ArtBrut od 2016 roku. Uważa się za codziennego obserwatora otaczającego go świata. Pisze opowiadania, scenariusze, wiersze, teksty piosenek i eseje z własnymi przemyśleniami. Głównie zajmuje się rysunkiem – tworzy zarówno pojedyncze prace, jak i serie. Jednym z jego ulubionych mediów jest komiks. Pasjonuje go historia, szczególnie Lwowa i Kresów, co często znajduje odbicie w jego pracach. Nie boi się poruszać tematów trudnych i kontrowersyjnych. Fascynuje go muzyka – gra na flecie i pianinie oraz tworzy własne partytury muzyczne.
Wybrane wystawy twórcy: POZA TABU III. RELACJE, Galeria i Pracownia ArtBrut, Wrocław 2016; W POSZUKIWANIU HARMONII, Galeria i Pracownia ArtBrut, Wrocław 2017; ArtBrut na 5. BIENNALE SZTUKI ZEWNĘTRZNEJ OUT OF STH ZAJĘCIE, BWA AWANGARDA, Wrocław 2017; POZA TABU IV. POZA ŚWIATEM, Galeria i Pracownia ArtBrut, Wrocław 2017; ArtBrut na Festiwalu Retroperspektywy 2018, Art_Inkubator – Fabryka Sztuki, Łódź 2018; POZA TABU VI. WSPÓLNOTA, Galeria i Pracownia ArtBrut, Wrocław 2019; A KYSZ! WYSTAWA CZASU EPIDEMII, Galeria i Pracownia ArtBrut, Wrocław 2020; POZA TABU VII. NIEPOKÓJ I LĘK, Galeria i Pracownia ArtBrut, Wrocław 2020.

Jacek Kröle – twórca związany z Galerią i Pracownią ArtBrut od 2016 roku. Wykorzystuje różne techniki i środki wyrazu – tworzy rysunki, obrazy oraz obiekty. Wykonał cykl fotografii zaskakujących nietypowym podejściem do formy portretowej. Jego prace są wyraziste, intrygujące i często zahaczają o abstrakcję. Dał się poznać jako artysta o niezwykłym wyczuciu kolorów. Interesuje się filmem i muzyką, a podczas realizacji projektu W poszukiwaniu harmonii odkryty został jego nieprzeciętny talent rytmiczny.
Wybrane wystawy twórcy: ArtBrut na 5. BIENNALE SZTUKI ZEWNĘTRZNEJ OUT OF STH ZAJĘCIE, BWA AWANGARDA, Wrocław 2017; POZA TABU IV. POZA ŚWIATEM, Galeria i Pracownia ArtBrut, Wrocław 2017; ArtBrut na Festiwalu Retroperspektywy 2018, Art_Inkubator – Fabryka Sztuki, Łódź 2018; POZA TABU VI. WSPÓLNOTA, Galeria i Pracownia ArtBrut, Wrocław 2019; A KYSZ! WYSTAWA CZASU EPIDEMII, Galeria i Pracownia ArtBrut, Wrocław 2020; POZA TABU VII. NIEPOKÓJ I LĘK, Galeria i Pracownia ArtBrut, Wrocław 2020.

 

Wystawa realizowana jest w ramach zadania publicznego pod nazwą: PROWADZENIE GALERII ARTBRUT I PRACOWNI AKTYWIZACJI SPOŁECZNO-KULTURALNEJ DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ I ZABURZENIAMI PSYCHICZNYMI W LATACH 2019–2021 finansowanego przez Gminę Wrocław.

Materiały promocyjne

Życie to nie bajka - wystawa wspólna Jacka Kröle i Krzysztofa Tarnowskiego