BLISKO - wystawa twórców związanych z Galerią ArtBrut

Data wydarzenia: 20.10.2016 - 17:00 do 21.10.2016 - 16:45

Wernisaż: czwartek 20 października 2016, godz. 17:00
Wystawa otwarta do 25 listopada 2016

Galeria ArtBrut
Pracownia Aktywizacji Społecznej i Kulturalnej
Wrocław, ul. Ruska 46A

Opiekun artystyczny wystawy: Paweł Szeibel

BLISKO to wystawa będąca wielogłosową opowieścią o otaczającej nas przyrodzie. To wystawa o relacjach pomiędzy człowiekiem-artystą a otaczającym go światem flory. Z góry założyć można, że więzi te są bliskie, wręcz nieodzowne, wszak bez środowiska naturalnego nie mamy szansy żyć.

Zrozumieć, oswoić, poddać namysłowi świat roślin – to zadanie, które proponuje Paweł Szeibel zaproszonym do działania twórcom związanym z Galerią ArtBrut. Niektórzy z nich z iście laboratoryjnym podejściem badają strukturę wybranych przez siebie roślin. Powiększają, podglądają, analizują, by swoje obserwacje zaprezentować w formie instalacji, fotografii czy filmów. Inni tworzą minimalistyczne, spontaniczne prace rysunkowe czy malarskie. Czasem są to zapisy wypraw do ogrodu botanicznego, a czasem przywołane z pamięci obrazy przyrody. W końcu część twórców traktuje roślinę – w różnych jej fazach cyklu rozwoju – bezpośrednio jako medium. Nasiona, kwiaty, owoce stają się materią do działania artystycznego.

Każda realizacja na wystawie jest efektem procesu – kiełkowała i rozkwitała w ramach wspólnych dyskusji, poszukiwania inspiracji w pracach współczesnych artystów, eksperymentów z narzędziami i materią. Interdyscyplinarne podejście do zagadnienia zdradza indywidualne podejście każdego z artystów. Każdy na swój sposób opowiada o osobistych relacjach z otaczającą nas przyrodą, używając wybranych przez siebie środków wyrazu.

Wystawa jest wynikiem spotkań twórców art brut z artystą Pawłem Szeiblem w ramach działań projektowych Galerii ArtBrut i Pracowni Aktywizacji Społecznej i Kulturalnej oraz współpracy z Centrum Sztuki WRO w 2016 roku. Przygotowanie wystawy zostało zainspirowane i zainicjowane wcześniejszymi działaniami warsztatowymi twórców Galerii ArtBrut z Pawłem Szeiblem zaproszonym przez Centrum Sztuki WRO w ramach Eco Expanded City (projektu realizowanego w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 jako część programu Miasto przyszłości/Laboratorium Wrocław) (wrocenter.pl).

Dziękujemy za pomoc i wsparcie merytoryczne Magdalenie Kreis i Bartoszowi Koniecznemu z Centrum Sztuki WRO.

oraz Magdalena Kożuchowska

Wystawa realizowana jest w ramach zadania publicznego pod nazwą: PROWADZENIE GALERII ARTBRUT I PRACOWNI AKTYWIZACJI SPOŁECZNEJ I KULTURALNEJ DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ I ZABURZENIAMI PSYCHICZNYMI W LATACH 2016-2018 finansowanego przez Gminę Wrocław.

Materiały promocyjne

BLISKO - wystawa twórców związanych z Galerią ArtBrut - plakat