Twarze ludzi, których lubię. Wystawa indywidualna Edwarda Rochowczyka

Data wydarzenia: 31.03.2016 - 17:00 do 15.05.2016 - 17:45

Otwarcie wystawy: czwartek, 31 marca 2016 roku, godz. 17:00
Finisaż wystawy: sobota, 14 maja 2016 r., godz. 18:00 (Noc Muzeów)
Galeria ArtBrut, Wrocław, ul. Ruska 46a
Opieka artystyczna: Alicja Grabarczyk

Wystawa Twarze ludzi, których lubię to przekrój pracy twórczej Edwarda Rochowczyka, który maluje, z mniejszymi i większymi przerwami, od ponad 40 lat. Tworzy impulsywnie, przez całe życie zmagając się z chorobą afektywną dwubiegunową.

Dominującą tematykę prac stanowią portrety, wizerunki osób z otoczenia artysty oraz baśniowe postacie ze świata jego fantazji. Wkraczając w uniwersum artysty, widz staje przed zaskakującymi, ekspresyjnymi kompozycjami, w których ciepła intymność przedstawień nierzadko gra z emanującym z obrazów erotyzmem, potraktowanym tu z dużą dozą swoistego poczucia humoru.

Do innego rodzaju twórczości Edwarda Rochowczyka należą jego pejzaże i kompozycje kwiatowe. W odróżnieniu od malarstwa portretowego, uprawianego przez artystę „dla siebie”, te prace to – jak mówi – „obrazki dla ludzi”. One również znajdują swoje miejsce na wystawie.

Obrazy niekiedy są dwustronne – malowane po obu stronach podłoża malarskiego. Druga kompozycja często przekręcona jest w poprzek lub do góry nogami, co inspiruje zarówno widza, jak i kuratora do postawienia sobie pytań: która strona jest tą właściwą? Który obraz jest ważniejszy? Który powstał jako pierwszy? Czy był to zabieg celowy? Dlatego też dążenie do pokazania obu stron dzieła decyduje o kształcie samej ekspozycji. Przemierzając przez kolejne etapy wystawy, odbiorcy tym samym zaproszeni są do samodzielnego odkrywania osobliwie urzekającego, zmysłowego świata Edwarda Rochowczyka – tego dla siebie i tego dla ludzi.

Prace prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów pracowni Dolnośląskiego Stowarzyszenia Aktywnej Rehabilitacji ART, prowadzonej przez Annę Jędryczkę-Hamerę.

Wystawa realizowana jest w ramach zadania publicznego pod nazwą: PROWADZENIE GALERII ARTBRUT I PRACOWNI AKTYWIZACJI SPOŁECZNEJ I KULTURALNEJ DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ I ZABURZENIAMI PSYCHICZNYMI W LATACH 2016-2018 finansowanego przez Gminę Wrocław.

Materiały promocyjne

Twarze ludzi, których lubię - plakat