WYSTAWA TROCHĘ KRWAWA, TROCHĘ MROCZNA, TROCHĘ ŁAGODNA. Wystawa indywidualna Mateusza Blaczka

Data wydarzenia: 21.09.2023 - 17:00

Wernisaż: czwartek 21 września 2023, godz. 17:00
Wystawa czynna do: piątek 27 października 2023

Galeria ArtBrut
i Pracownia Aktywizacji Społeczno-Kulturalnej
Wrocław, ul. Ruska 46A/102

Opiekun artystyczny wystawy: Dominik Podsiadły
Producentka wystawy: Maja Bernaczek

 

Mateusz Blaczek to młody, bardzo interesujący wrocławski twórca, związany z Galerią i Pracownią ArtBrut od niespełna trzech lat. W jego pracach przejawia się zafascynowanie światem techniki, sprzętem elektronicznym, cyfryzacją i grami komputerowymi. Jest autorem licznych rysunków przedstawiających wymyślone przez niego schematy techniczne, układy elektroniczne lub rozrysowane projekty gier komputerowych. To setki kartek zeszytowych lub formatu A4 zarysowanych ołówkiem lub długopisem w niepowtarzalnym, indywidualnym stylu, które często łączone są przez autora za pomocą zszywacza w charakterystyczne „katalogi” i „foldery”. Również notatki zapełniające zeszyty formatu A5 i A4. Artysta tworzy także niewielkie obiekty i konstrukcje zbudowane z elementów technicznych i elektronicznych, fragmentów telefonów komórkowych, płyt i okładek DVD, przewodów elektrycznych. Twórca brał dotąd udział w wystawach zbiorowych przygotowywanych przez Galerię i Pracownię ArtBrut, m.in. POZA TABU VIII. KONIEC I POCZĄTEK w 2021 roku, POZA TABU IX. PIĘKNI I BOGACI w 2022 roku oraz BICIA CIOSY – WYSTAWA ODNOSZĄCA SIĘ DO FORM LITERACKICH I PRAC TEKSTOWYCH W SZTUCE ART BRUT I OUTSIDER ART w 2023 roku. Obecna wystawa będzie jego pierwszą wystawą indywidualną. Na wystawie zaprezentowany zostanie wybór prac z wcześniejszych działań artysty, a także prace przygotowywane specjalnie pod kątem wystawy.

 

TEKST KURATORSKI / Dominik Podsiadły

Wystawa trochę krwawa, trochę mroczna, trochę łagodna w Galerii ArtBrut to zaproszenie do eksploracji procesu powstawania obrazu w wyobraźni Mateusza Blaczka. Jego twórczość to spotkanie i przenikanie się obszarów całej współczesnej rzeczywistości wizualnej. Artysta zaprasza nas do świata dynamicznych asamblaży, graficznych kolaży, otwiera przed nami serie zeszytów pełnych ołówkowych rysunków przedstawiających interfejsy gier czy historie systemów komputerowych. Prace wypełnione są głębią emocji, nieoczywistych skojarzeń, opatrzonych pozornie dziwacznymi, ale jakże trafnymi tytułami. Na wystawie zobaczymy także serie obiektów stworzonych z tajemniczych i różnorodnych przedmiotów owiniętych taśmą samoprzylepną czy folią aluminiową. Prace Blaczka są pełne intensywnych kontrastów skojarzeniowych oraz niestandardowego myślenia o formie.

Te niematerialne (sic!), ale niezwykle sugestywne dzieła przywołują obrazy czasem czegoś znajomego, ale też przy głębszym zastanowieniu nieznanego, czegoś ponadczasowego, jakby zamkniętego w medytacyjnym spokoju, ale jednocześnie przerażającego.

Ich niepokojące tytuły działają jak klucze do otwierania głębszych warstw interpretacji, gdzie każdy widz może odnaleźć własne przeżycia i refleksje. Prace artysty są zaproszeniem do kontemplacji i odkrywania własnych granic poznawczych. Dzieła Mateusza Blaczka zmuszają nas również do zastanowienia się nad dynamicznym rozwojem technologii, a także nad wpływem, jaki ma ona na nasze życie i kulturę. Jego niekonwencjonalne podejście do sztuki zmusza nas do zastanowienia się nad istotą wyobraźni i jej roli w naszym życiu. Dzięki Mateuszowi mamy okazję sprawdzić, czy także my odważymy się spojrzeć na świat nie tylko przez pryzmat rzeczywistości, ale i przez to, co ukryte w naszych umysłach i sercach.

 

Zrealizowano w ramach zadania publicznego pod nazwą: PROWADZENIE GALERII ARTBRUT I PRACOWNI AKTYWIZACJI SPOŁECZNO-KULTURALNEJ DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ I ZABURZENIAMI PSYCHICZNYMI W ROKU 2023 współfinansowanego przez Gminę Wrocław

Materiały promocyjne

WYSTAWA TROCHĘ KRWAWA, TROCHĘ MROCZNA, TROCHĘ ŁAGODNA. Wystawa indywidualna Mateusza Blaczka - plakat