DEAD MILITARY EXPO 2024 - wystawa indywidualna Michała Czecha

Data wydarzenia: 14.03.2024 - 17:00

Wernisaż: czwartek 14 marca 2024, godz. 17:00
Wystawa czynna do: piątek 26 kwietnia 2024

Galeria ArtBrut
i Pracownia Aktywizacji Społeczno-Kulturalnej
Wrocław, ul. Ruska 46A

Opiekun artystyczny wystawy: Jarosław Słomski
Producentka wystawy: Agnieszka Chojnacka

 

Michał Czech to młody, bardzo interesujący wrocławski twórca, związany z Galerią i Pracownią ArtBrut od dwóch lat. Twórca brał dotąd udział w wystawie zbiorowej przygotowanej przez Galerię i Pracownię ArtBrut w 2023 roku pt. POZA TABU X. CIAŁO I DUSZA.

Michał Czech jest przede wszystkim rzeźbiarzem, który używając plasteliny – specyficznego, lecz wykorzystywanego powszechnie materiału – tworzy skomplikowane i pełne drobiazgowych detali obiekty. Potrafi wykorzystać ten materiał w sposób niezwykły, rzadko spotykany.

DEAD MILITARY EXPO 2024 jest pierwszą wystawą indywidualną artysty, na której prezentowany jest wybór prac z wcześniejszych działań, a także prace przygotowane specjalnie pod kątem wystawy. Tytuł wystawy nawiązuje do targów militarnych odbywających się na całym świecie, gdzie pokazywane są nowoczesne technologie wojskowe.

 

TEKST KURATORSKI / Jarosław Słomski

Wystawa DEAD MILITARY EXPO 2024 składa się z ponad 30 prac przestrzennych o tematyce militarnej, pełnych grozy, gnicia i złowrogich motywów. Artysta fascynuje się militariami, a właściwie ich dekonstrukcją. Jego rzeźby przedstawiają w mniej lub bardziej zniszczony sposób sprzęt wojskowy – od karabinów, przez czołgi, haubice samobieżne, samoloty, po zatopione pancerniki oraz potwory człekozwierzęcokształtne.

Michał Czech rzeźbi z plasteliny, która zazwyczaj jest materiałem wykorzystywanym we wstępnych pracach rzeźbiarskich. Powstają z niej małe, szkicowe modele, służy do odcisków w pracy medalierskiej, uszczelnia formy gipsowe. Dostępna w każdym sklepie z artykułami plastycznymi, teoretycznie łatwa w obróbce, pełni przeważnie rolę drugorzędną i pomocniczą. Czech traktuje ją jednak jako materiał budulcowy i końcowy. Z niej tworzy skomplikowane rzeźby pełne detalu o zróżnicowanej wielkości i kolorystyce.

Ekspozycja ma formę targu martwych militariów, na którym pojawiły się skomplikowane maszyny śmierci, narzędzia i sprawcy zbrodni. Rzeźby Czecha wywołują skojarzenia ponure, pełne błota i rdzy. I choć nasycone są wojną, płynie z nich pokojowy przekaz – aby w przemyśle zbrojeniowym zamiast stali używano plasteliny.

 

Jarosław Słomski – urodzony w 1994 r., pochodzący z górnośląskich Pyskowic, absolwent rzeźby wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Artysta i kurator, tworzy rzeźby, obiekty, instalacje, performansy. Stypendysta MKiDN w roku 2023 oraz laureat Nagrody WARTO 2023. Więcej informacji o artyście: www.jarekslomski.com.

Zrealizowano w ramach zadania publicznego pod nazwą: PROWADZENIE GALERII ARTBRUT I PRACOWNI AKTYWIZACJI SPOŁECZNO-KULTURALNEJ DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ I ZABURZENIAMI PSYCHICZNYMI W ROKU 2024 współfinansowanego przez Gminę Wrocław

DEAD MILITARY EXPO 2024 - wystawa indywidualna Michała Czecha - zaproszenie DEAD MILITARY EXPO 2024 - wystawa indywidualna Michała Czecha - zaproszenie

Materiały promocyjne

DEAD MILITARY EXPO 2024 - wystawa indywidualna Michała Czecha - plakat