PLASTELINA I STAL – ARTBRUT W CZASIE WOJNY. Wydarzenie towarzyszące wystawie DEAD MILITARY EXPO 2024

Data wydarzenia: 09.04.2024 - 17:00

Serdecznie zapraszamy na wydarzenie towarzyszące wystawie indywidualnej Michała Czecha DEAD MILITARY EXPO 2024.

 

Kiedy: wtorek 9 kwietnia 2024, godz. 17:00
Gdzie: Klubokawiarnia Recepcja
ul. Ruska 46C, 50-079 Wrocław

 

Do wydarzenia towarzyszącego wystawie indywidualnej Michała Czecha DEAD MILITARY EXPO 2024 zaprosiliśmy ukraińskich artystów Stanislava Turinę i Katyę Libkind, z którymi podczas spotkania połączymy się online. Artyści współpracują z twórcami z niepełnosprawnościami i prowadzą w Kijowie Studio Atelienormalno dla osób z zespołem Downa i nie tylko, kierując się ideą bliską Galerii i Pracowni ArtBrut we Wrocławiu.

Pełna grozy wystawa Michała Czecha ma charakter militarny. Znajdują się na niej plastelinowe rzeźby przedstawiające ciężki sprzęt militarny, karabiny i postacie, które z tym sprzętem mogą mieć coś wspólnego. Powstała jednak w miejscu nieobjętym wojną, w czasach względnego pokoju. Zapraszając Stanislava Turinę i Katyę Libkind, chcemy zapoznać się z perspektywą prowadzenia działalności na rzecz twórców z niepełnosprawnościami w warunkach wojny, skonfrontować z twórczością ukraińskich artystów artbrutu, a przez to spojrzeć z innej perspektywy na twórczość Michała Czecha.

Prowadzącymi wydarzenie będą: artysta Jacek Zachodny, od lat prowadzący działania z twórcami wrocławskiej Galerii Artbrut, który odwiedził kijowskie Studio Atelienormalno w czerwcu 2023 roku, oraz artysta Jarosław Słomski, opiekun artystyczny wystawy DEAD MILITARY EXPO 2024.

Ze względu na rozbudowaną aranżację wystawy tym razem wydarzenie odbędzie się w przestrzeni Klubokawiarni Recepcja, która znajduje się naprzeciwko Galerii i Pracowni ArtBrut. Przed spotkaniem zapraszamy do zwiedzania wystawy czynnej w godzinach 15:00–18:00.

Stanislav Turina to ukraiński artysta, pisarz i kurator. Jest jednym z najwybitniejszych ukraińskich artystów swojego pokolenia. Od 2018 roku mieszka i pracuje w Kijowie. Jest współzałożycielem BlackCircleFestival (2010), Galerii Detenpula (2011), kolektywu Open Group (2012) i Atelienormalno (2018). Jest współkuratorem sympozjum land art Mohrytsia (2018, 2021) oraz stypendystą Gaude Polonia. Reprezentował Ukrainę na 56. Biennale w Wenecji oraz był uczestnikiem 57. i 58. edycji Biennale. Od 2018 roku jest współkuratorem Studia Atelienormalno dla artystów z zespołem Downa. Na początku inwazji rosyjskiej zdecydował się pozostać w Kijowie, aby pomagać osobom niepełnosprawnym w szpitalu psychiatrycznym w Pawłowie i internacie Pusha-Vodytsia.

Katya Libkind to ukraińska artystka, scenografka i współzałożycielka Atelienormalno, pracowni warsztatowej dla artystów z zespołem Downa i bez niego. Mieszka i pracuje w Kijowie. Katya jest absolwentką Kijowskiej Narodowej Akademii Sztuk Pięknych i Architektury na Wydziale Scenografii i należy do grupy Montage. Jest autorką scenografii do spektakli muzycznych i dramatycznych. Jej głównymi mediami są grafika, instalacja i wideo. Prace artystki opierają się na głębokiej introspekcji i kontemplacji otoczenia, procesie, bezpośrednim doświadczeniu emocjonalnym i intuicji. Porusza w nich kwestie granic oraz postaw osobistych i społecznych, a także normalności i piękna. Dodatkowym źródłem poszukiwań artystki jest kraina snów.

www.facebook.com/atelienormalno

Więcej o wystawie

 

Wystawa realizowana jest w ramach zadania publicznego pod nazwą: PROWADZENIE GALERII ARTBRUT I PRACOWNI AKTYWIZACJI SPOŁECZNO-KULTURALNEJ DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ I ZABURZENIAMI PSYCHICZNYMI W ROKU 2024 współfinansowanego przez Gminę Wrocław.

Materiały promocyjne

Michał Czech, DEAD MILITARY EXPO 2024 (fot. Wojciech Chrubasik)