KOMU? CZEMU?... TA KOLEKCJA – wydarzenie towarzyszące wystawie ARCY DZIEŁA o kolekcji Galerii ArtBrut

Data wydarzenia: 15.10.2024 - 16:30

Kiedy: wtorek 15 października 2024, godz. 16:30
Gdzie: Galeria ArtBrut
i Pracownia Aktywizacji Społeczno-Kulturalnej
ul. Ruska 46A, Wrocław

 

Serdecznie zapraszamy na wydarzenie towarzyszące wystawie Arcy Dzieła.

Tematem wydarzenia towarzyszącego będzie tworzenie kolekcji sztuki ze szczególnym odniesieniem do polskich twórców nurtu art brut i outsider art na przykładzie kolekcji tworzonej w ramach niekomercyjnego projektu społeczno-kulturalnego, jakim jest wrocławska Galeria i Pracownia ArtBrut. To blisko 600 bardzo różnorodnych w swoich formach prac ponad 40 artystów i zawierająca dzieła od obiektów, rysunków i malarstwa po teksty, fotografie i prace wideo.

Gościniami spotkania będą Marta Derejczyk oraz Renata Tańczuk. Gośćmi specjalnymi wydarzenia są kuratorka Agnieszka Kubicka-Dzieduszycka oraz kolekcjoner i miłośnik sztuki Konrad Ciszkowski. W wydarzeniu wezmą udział również artyści Galerii ArtBrut, opiekun artystyczny wystawy Dominik Podsiadły oraz producentka wystawy Marta Wiśniewska.

Moderatorką spotkania będzie Katarzyna Kaczorowska, wrocławska dziennikarka związana z tygodnikiem „Polityka” i aktywistka społeczna.

Marta Derejczyk – etnolożka i serbistka, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, muzealniczka i badaczka terenowa. Od 2024 roku jest kierowniczką Muzeum Etnograficznego (oddziału Muzeum Narodowego we Wrocławiu). Jest autorką i współautorką wystaw, publikacji, filmów etnograficznych oraz płyt z muzyką tradycyjną.

Renata Tańczuk – kulturoznawczyni, dr. hab., profesora w Instytucie Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego, członkini Komitetu Nauk o Kulturze PAN. Prowadzi badania w zakresie studiów nad rzeczami i kolekcjonowaniem, sound studies i soundscape studies. Interesuje się kondycją humanistyki współczesnej oraz nowymi obszarami badań humanistycznych.

Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 16:30 zapoznaniem się z wystawą oraz kolekcją, a o godzinie 17:00 rozpocznie się rozmowa z zaproszonymi gośćmi. W dalszej części zaplanowana jest dyskusja ze wszystkimi osobami uczestniczącymi w wydarzeniu.

Chcemy, żeby to spotkanie stało się pretekstem do szerszej dyskusji na temat miejsca polskiej twórczości art brut i outsider art we współczesnej sztuce i kulturze w Polsce, na temat możliwości wsparcia twórców z niepełnosprawnościami oraz o tym, z jakimi trudnościami i obawami o przyszłość kolekcji mierzy się Galeria ArtBrut.

Dlatego bardzo wszystkich do tej dyskusji zachęcamy, w szczególności osoby ze świata kultury i sztuki, kolekcjonerów, przedstawicieli instytucji kultury i urzędów.

Wystawa realizowana jest w ramach zadania publicznego pod nazwą: PROWADZENIE GALERII ARTBRUT I PRACOWNI AKTYWIZACJI SPOŁECZNO-KULTURALNEJ DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ I ZABURZENIAMI PSYCHICZNYMI W ROKU 2024 współfinansowanego przez Gminę Wrocław

Materiały promocyjne

Pudełko z pracami Mateusza Blaczka (fot. Kris Ćwik)