“K T H Ł”. ArtBrut w BULVARACH

Data wydarzenia: 18.05.2024 - 18:00

Osoby artystyczne: Mateusz Blaczek, Michał Czech, Bartosz Dziedzic, Joanna Golachowska, Marcin Guźla, Piotr Jeruzel, Agnieszka Kołodziejczyk, Paulina Kołodziejska, Jacek Kröle, Kamil Łyjak, Marta Nawojczyk, Andrzej Niedźwiecki, Piotr Rymko, Wanda Sidorowicz, Krzysztof Tarnowski, Elwira Zacharska

Opieka kuratorska: Jacek Zachodny, Jarosław Słomski

sobota 18 maja 2024, godz. 18:00–23:00 / Noc Muzeów we Wrocławiu

 

Na wystawie “K  T  H  Ł”. ArtBrut w Bulvarach prezentowane są prace twórców i twórczyń związanych z wrocławską Galerią i Pracownią ArtBrut, która w 2024 roku obchodzi swoje 15-lecie.

Przestrzeń Bulvarów po raz pierwszy umożliwia zestawienie ze sobą unikatowych prac, wśród których znajdą się wielkoformatowe obiekty i instalacje, malarstwo tworzone na nietypowych podłożach, a także projekcje wideo.

Autorzy i autorki wystawy prezentują nieoczywiste punkty widzenia, poruszają ważne dla siebie sprawy, w pełni komunikując się ze światem przez sztukę. Ekspresja i emocje tworzenia widoczne i odczuwane w pracach budują autentyczność i jakość ich przekazu. Tytuł wystawy pochodzi od tytułu pracy jednego z artystów Galerii ArtBrut – Kamila Łyjaka.

Galeria ArtBrut i Pracownia Aktywizacji Społeczno-Kulturalnej prowadzona jest we Wrocławiu od 2009 roku przez Stowarzyszenie Świat Nadziei przy ul. Ruskiej 46A.

Jej zadaniami są prezentowanie i aktywne promowanie twórczości osób z niepełnosprawnością umysłową i z zaburzeniami psychicznymi, aktywizacja i integracja społeczna. Obecnie z Galerią i Pracownią ArtBrut związana jest grupa 20 twórców i twórczyń sztuki art brut i outsider art.

Galeria i Pracownia ArtBrut przygotowała dotąd ponad 70 wystaw oraz prezentacji.

Udało się stworzyć miejsce innowacyjne w zakresie komunikacji przez sztukę, wprowadzić artystów z różnego rodzaju niepełnosprawnościami w obieg sztuki współczesnej, aktualny dyskurs i współpracę ze sceną artystyczną miasta.

Podczas Nocy Muzeów Galeria ArtBrut otwiera także w swojej siedzibie przy ul. Ruskiej 46A wystawę poświęconą fotografii art brut i outsider art.

Wystawę w Bulvarach będzie można oglądać podczas Nocy Muzeów we Wrocławiu 18 maja 2024 w godzinach 18:00–23:00.

Wystawa potrwa do połowy czerwca 2024. Zwiedzanie podczas ustalonych dyżurów, które znajdziecie w naszych mediach społecznościowych, lub po umówieniu telefonicznym.

Zrealizowano w ramach zadania publicznego pod nazwą: PROWADZENIE GALERII ARTBRUT I PRACOWNI AKTYWIZACJI SPOŁECZNO-KULTURALNEJ DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ I ZABURZENIAMI PSYCHICZNYMI W ROKU 2024 współfinansowanego przez Gminę Wrocław

Materiały promocyjne

ROZWÓD, Jacek Kröle, Krzysztof Tarnowski (fot. W. Chrubasik)