CICHE LUSTRO – wystawa twórców związanych z Galerią ArtBrut – prace fotograficzne w sztuce art brut i outsider art

Data wydarzenia: 18.05.2024 - 19:00

Osoby artystyczne: Jakub Adamski, Mateusz Blaczek, Bartosz Dziedzic, Piotr Jeruzel, Paulina Kołodziejska, Jacek Kröle, Kamil Łyjak, Marta Nawojczyk, Andrzej Niedźwiecki, Bartosz Runiewski-Markiewicz, Daniel Stachowski, Wanda Sidorowicz, Krzysztof Tarnowski, Mateusz Tatarczyk, Elwira Zacharska

Wernisaż: sobota 18 maja 2024, godz. 19:00 / Noc Muzeów we Wrocławiu
Wystawa czynna do: piątek 26 lipca 2024

Galeria ArtBrut
i Pracownia Aktywizacji Społeczno-Kulturalnej
Wrocław, ul. Ruska 46A

Opiekun artystyczny wystawy: Wojciech Chrubasik
Producentka wystawy: Janina Kudlaszyk

 

Wystawa CICHE LUSTRO jest opowieścią o różnorodności form, tematów i przekazów artystycznych prac fotograficznych twórców art brut i outsider art związanych z Galerią i Pracownią ArtBrut we Wrocławiu, powstałych na przestrzeni lat działalności tego miejsca.

Twórcy Galerii ArtBrut to wrażliwi artyści, którzy wypracowali swoje unikatowe i rozpoznawalne style. Ich działania artystyczne odzwierciedlają głęboką indywidualność twórczą, co manifestuje się w niekonwencjonalnych kadrach, nietypowej perspektywie oraz często zaskakującej tematyce. Ostateczna wizja wystawy jest wynikiem współpracy artystów Galerii ArtBrut z fotografikiem Wojtkiem Chrubasikiem, który od lat współpracuje z tym miejscem, prowadząc działania twórcze i dokumentując wydarzenia. Poza pracami artystycznymi na wystawie można zobaczyć prezentację projektu Agenci Fotograficzni ArtBrut, realizowanego przez twórców Galerii i Pracowni z Wojtkiem Chrubasikiem. W ramach tego projektu twórcy odwiedzili zaprzyjaźnione instytucje kultury i sztuki, tworząc dokumentację fotograficzną.

Prace fotograficzne twórców Galerii i Pracowni pokazywane były na licznych wystawach w Galerii ArtBrut, ale także na zewnętrznych festiwalach i podczas wydarzeń, takich jak O OGÓLE. FALE WSZĘDZIE 2 / 15. Międzynarodowe Biennale Sztuki Mediów WRO 2013 PIONEERING VALUES, Wrocław 2013; ANTIDOTUM / 12. Przegląd Sztuki SURVIVAL „Miasto – stan zapalny”, Wrocław 2014; EAT ART / projekt openHUB Europe, Mediolan, Włochy 2015; PARDELÀ LES TABOUS / festiwal ART ET DÉCHIRURE, Rouen, Francja 2016; ZAJĘCIE / 5. BIENNALE SZTUKI ZEWNĘTRZNEJ OUT OF STH, BWA, Wrocław 2017.

CICHE LUSTRO, będąc pierwszą wystawą skoncentrowaną tylko na medium, jakim jest fotografia, wpisuje się w rok obchodów 15-lecia Galerii ArtBrut, prezentując prace wykonane przez jej twórców na przestrzeni lat 2009–2024.

 

Wojciech Chrubasik – fotograf, artysta, zawodowo fotograf kultury. W swoich projektach skupia się na osobistych historiach i płynących z nich doświadczeniach. Traktuje obraz jako narzędzie do dzielenia się tymi przeżyciami w formie dokumentalnych i inscenizowanych projektów fotograficznych.

Zrealizowano w ramach zadania publicznego pod nazwą: PROWADZENIE GALERII ARTBRUT I PRACOWNI AKTYWIZACJI SPOŁECZNO-KULTURALNEJ DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ I ZABURZENIAMI PSYCHICZNYMI W ROKU 2024 współfinansowanego przez Gminę Wrocław

Materiały promocyjne

CICHE LUSTRO - wystawa twórców związanych z Galerią ArtBrut - prace fotograficzne w sztuce art brut i outsider art