TYTUŁ WYSTAWY NIE JEST WAŻNY - wystawa indywidualna Piotra Jeruzela

Data wydarzenia: 07.03.2019 - 17:00 do 08.03.2019 - 16:45

Wernisaż: czwartek 7 marca 2019, godz. 17:00
Wystawa otwarta do 26 kwietnia 2019
Serdecznie zapraszamy!

Galeria ArtBrut
Pracownia Aktywizacji Społeczno-Kulturalnej
Wrocław, ul. Ruska 46A

Opiekun artystyczny wystawy: Jerzy Kosałka

Decyzja o podjęciu współpracy z twórcą art brut zawsze wiąże się z pytaniem, w jakim stopniu będzie można nawiązać ze sobą kontakt i w jakim stopniu dwa różne światy znajdą jakiś punkt wspólny. Pytania powyższe znalazły odpowiedź już na pierwszym spotkaniu z Piotrem, gdy okazało się, że obaj kolekcjonujemy lalki Barbie. Pomyślałem wtedy, że zaimponuję Piotrowi, gdy pokażę mu ponad 100 własnych lalek, bo Piotr ma ich kilkanaście, ale najwyraźniej Piotr postąpił jak Mały Książę, który zobaczywszy duży ogród z różami, wybrał tylko tę jedną, własną. Ale mam wrażenie, że od tego momentu mamy artystyczny kontakt. Dla Piotra lalki Barbie są inspiracją twórczą od lat. U mnie są bohaterkami instalacji i dlatego też jako opiekun artystyczny, ale też aranżer ekspozycji, pozwoliłem sobie na to, że jedna z takich instalacji będzie towarzyszyć na wystawie pracom Piotra, w których Barbie występują jako modelki. Są obecne również w serii kolaży pt. Kolekcja Piotra.

Wystawa we wrocławskiej Galerii ArtBrut pod tytułem Tytuł wystawy nie jest ważny jest pierwszą indywidualną prezentacją twórczości Piotra Jeruzela. Osobliwy tytuł ma zwrócić uwagę na to, że w wypadku Piotra nie ma znaczenia wszystko, co dzieje się naokoło jego sztuki, ponieważ najważniejszy jest dla niego akt twórczy, i to dokonywany w obecnej chwili. Najlepiej, gdy towarzyszy mu rytmiczna muzyka. Piotr bardzo lubi muzykę i taniec, który czasem staje się dla niego elementem komunikacji z innymi osobami. Działalność Piotra w zakresie taneczno-malarskim poznaliśmy na wystawie w formie dokumentacji wideo i foto. Na wystawie zobaczyliśmy Piotra jako bohatera wideoartu, którego autorką jest Mira Boczniowicz, a także jako bohatera krótkiego filmu dokumentującego pracę nad aktualną wystawą. Gdy się okazało, że Piotr doskonale radzi sobie nie tylko z małymi obrazkami, ale też z dużym formatem, powstał pomysł pomalowania największej ściany w galerii. Mural powstał w charakterystyczny dla twórcy sposób, gdzie ekspresyjne plamy barwne nie pokrywają całej płaszczyzny obrazu, ale dynamicznie go komponują. Piotr w swojej twórczości malarskiej nie ogranicza się do jednych form wyrazu. Swe ekspresyjne malarstwo w technikach akrylu, gwaszu czy akwareli nakłada na blejtram, papier, suknie, torby. Na wystawie obejrzeć można również obiekty szklane powstałe we współpracy z artystką Barbarą Idzikowską w jej Atelier Si, Pb...

Piotr jest związany z wrocławską galerią ArtBrut od początku jej działalności w 2009 roku i uczestniczył w ponad dwudziestu zbiorowych wystawach tej galerii, między innymi takich jak: O ogóle. Fale wszędzie w ramach Międzynarodowego Biennale Sztuki Mediów WRO 2013, Eat Art w ramach międzynarodowego projektu Open Hub Europe w Mediolanie w 2015 roku, Poza tabu/Par-dela les Tabous na festiwalu Art Et Dechirure w galerii Mam, we francuskim Rouen, w 2016 roku, pokaz Art Brut w ramach Biennale Sztuki Zewnętrznej OUT OF STH w BWA Wrocław w 2017 roku czy wystawa Twórców Galerii i Pracowni ArtBrut na Festiwalu Retroperspektywy 2018; Art_Inkubator – Fabryka Sztuki w Łodzi. Na wystawie prezentowany jest przegląd bogatego dorobku Piotra Jeruzela z lat ubiegłych, a także prace najnowsze oraz dokumentacje działań i projektów, w których Piotr brał udział jako artysta, m.in. Sztuka Aktywności, Jubilo, Pink Piknik 2011 – pokaz mody.

Wystawa realizowana jest w ramach zadania publicznego pod nazwą: PROWADZENIE GALERII ARTBRUT I PRACOWNI AKTYWIZACJI SPOŁECZNO-KULTURALNEJ DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ I ZABURZENIAMI PSYCHICZNYMI W LATACH 2019–2021 finansowanego przez Gminę Wrocław.

Materiały promocyjne

TYTUŁ WYSTAWY NIE JEST WAŻNY - plakat