Święci i zwierzęta_ eco styl Henryka Żarskiego

Data wydarzenia: 16.05.2015 do 26.07.2015

Serdecznie zapraszamy na indywidualną wystawę prac Henryka Żarskiego, pt. Święci i zwierzęta_ eco styl Henryka Żarskiego

Otwarcie wystawy z udziałem artysty podczas Wrocławskiej Nocy Muzeów w sobotę 16 maja 2015, o godz. 18:00.
O godz. 19:00 zapraszamy na rozmowę Małgorzaty Szaefer z Rafałem Jęczmykiem na temat eco idei w art brut.

Wystawa otwarta od 16 maja do 26 lipca 2015
Galeria ArtBrut
Wrocław, ul. Ruska 46a

Wystawa realizowana jest w ramach projektu CYKL WYSTAW SZTUKIART BRUT I OUTSIDER ART 2015 realizowanego w ramach zadania publicznego: „Organizacja i prowadzenie projektu kulturalnego w 2015 roku w jednym z zakresów: projekt plastyczny, projekt muzyczny, projekt teatralny, projekt interdyscyplinarny” współfinansowanego przez GMINĘ WROCŁAW.

Wrocławska wystawa to kolejna odsłona prac Henryka Żarskiego, światowej sławy artysty art brut, którego prace można odnaleźć w uznanych kolekcjach outsider art, m.in. w kultowej kolekcji Jeana Dubuffeta, Collection de l’Art Brut w Lozannie.

Ekspozycja prezentuje najnowsze prace Henryka Żarskiego, powstałe m.in. specjalnie na wrocławską wystawę, a także te obejmujące okres wcześniejszy w twórczości artysty.

To, co szalenie pociągające w obrazach artysty, co zawsze zwraca uwagę i budzi melancholię, to zatrzymanie chwili, spokój, kolor, który przepływa niczym niebo przed oczami. Kwiaty. Ludzie i zwierzęta w krainie oczekiwania. Pochłonięci chwilą, która właśnie trwa, dzieje się.

To cudne zatrzymanie „teraz”, przed którym w naszym kolonizowanym czasie uciekamy. To najpiękniejsze spotkania świętych, ludzi, zwierząt, natury, jakie kiedykolwiek widziałam. Tak właśnie chyba wygląda pełnia szczęścia.

Nie można w tej idylli obrazu zapomnieć o fascynacji Żarskiego muzyką, muzykantami, grajkami, samymi instrumentami, którym artysta poświęca wiele uwagi.

Żarski dla mnie to urodzony pacyfista i żarliwy eco-piewca, chwalący kwiaty, drzewa, zwierzęta różnej maści, ptaki i rowery.

„Obrazy Henryka Żarskiego są cudnym zatrzymaniem „teraz”, przed którym uciekamy w naszym kolonizowanym czasie.
To najpiękniejsze spotkania świętych, ludzi, zwierząt, natury, jakie kiedykolwiek widziałam. Tak właśnie chyba wyobraża się pełnia. Ta idylla nie istnieje bez muzyki, którą artysta kocha, stąd świat ten rozbrzmiewa jej echem wraz z postaciami muzykantów, grajków i ich instrumentów muzycznych.
Żarski to urodzony pacyfista i żarliwy eco-piewca, chwalący kwiaty, drzewa, zwierzęta różnej maści, ptaki i rowery”.

Małgorzata Szaefer, kuratorka Galerii „tak”

Materiały promocyjne

Święci i zwierzęta_ eco styl Henryka Żarskiego - zaproszenie