Survival 12 – Miasto Stan Zapalny

Data wydarzenia: 29.11.2014 - 19:15

Projekt Galerii ArtBrut – Antidotum

„Grupa twórców związanych z Galerią ArtBrut to ludzie na co dzień obcujący ze środkami farmaceutycznymi, które regulują sposób, w jaki funkcjonują oni w społeczeństwie, dostosowując się do obowiązujących norm. Dlatego właśnie ich obecność podczas tegorocznego Survivalu jest tak ważna. Mają oni w sobie ogromną wrażliwość artystyczną i każdy z nich realizuje się w sposób indywidualny, a jednak w dyskursie sztuki nie są postrzegani jako artyści. Ich prace są traktowane raczej jako produkt uboczny choroby, a nie realna (i ważna) odpowiedź na otaczający ich świat. Perspektywa, z jakiej obserwują rzeczywistość i siebie samych, jest nam obca – tak jak osobom zdrowym obca jest realność szpitala i choroby. Być może dzięki prezentacji ich prac w miejscu tak bardzo powiązanym z historią ludzkich chorób wydobędziemy ich kolejny wymiar” – Magdalena Zięba.

Projekt Antidotum

„W kontekście pracy z osobami nie w pełni sprawnymi należy zaznaczyć pewną nieregularność, wynikającą z nieprzewidywalnych wahań stanu zdrowia. Działanie przygotowawcze i udział w Survivalu potraktowaliśmy jako proces, który ma swój punkt wyjściowy – temat, zagadnienie, i końcowy – udział w wystawie. Przez dwa miesiące poprzedzające przegląd przeprowadziliśmy szereg dokumentowanych spotkań i wspólnych działań, pracując nad końcowym efektem naszej wypowiedzi. Myślę, że idea Survivalu – stanu zapalnego, choroby i uzdrowienia – bardzo mocno wpasowuje się w odczucia i codzienne przeżycia osób niepełnosprawnych. Temat ten niewątpliwie jest ściśle sprzężony z bezpośrednim życiowym doświadczeniem twórców związanych z Galerią ArtBrut. Może stać się to ciekawym doświadczeniem dla wszystkich uczestników działania. Z grupą twórców zamierzamy dotknąć tematu cielesności i stosunku do niej, niezbędnego i ciągłego wsparcia farmakologicznego umożliwiającego i wspierającego ich funkcjonowanie w tzw. realnej rzeczywistości. Chcemy się również odnieść do tematu choroby i dysfunkcji jako stanu permanentnego, stałego – jako stanu po prostu innej rzeczywistości” – Jacek Zachodny.

Artyści: Joanna Golachowska, Wanda Sidorowicz, Elwira Zacharska, Marta Nawojczyk, Marcin Guźla, Mateusz Tatarczyk, Piotr Rymko, Piotr Jeruzel, Maciej Tryniszewski, Marta Kowalska.

Dokumentacja projektu: Andrzej Niedźwiecki, Aleksandra Bełz, Katarzyna Martynowska.

Materiały promocyjne

Survival 12 - Miasto Stan Zapalny - plakat