Zaklinacze ArtBrut

Data wydarzenia: 07.07.2010 do 23.09.2010

Otwarcie wystawy: 7 lipca 2010

Wystawa Zaklinacze ArtBrut to efekt działań grupy młodych twórców związanych z Galerią i Pracownią ArtBrut we Wrocławiu, która została zaproszona przez organizatorów Brave Festivalu do wykonania dokumentacji wydarzeń festiwalowych. Zaprezentowane na wystawie prace to fotografie, teksty, wywiady i filmy związane z wydarzeniami tegorocznej edycji Brave Festiwalu Zaklinacze, a także dwa fotoreportaże z ubiegłorocznej edycji imprezy, oraz zdjęcia i dokumentacje związane z działalnością organizacji ROKPA International, na rzecz której co roku przekazywany jest dochód z festiwalu. W trakcie otwarcia wystawy 7 lipca 2010 odbyło się spotkanie z dr. Akongiem Rinpoche, założycielem i szefem organizacji ROKPA International – gościem honorowym Brave Festiwalu.

Wystawa rozbudowywała się podczas całego festiwalu, a zwiedzający goście obserwować mogli dynamiczny i twórczy proces jej powstawania. Uroczysty finisaż pokazujący pełny, końcowy efekt wystawy odbył się 23 września 2010.

W ramach dokumentacji wydarzeń festiwalowych grupa twórców ArtBrut uczestniczyła m.in. w:

  • – spotkaniu i wywiadzie z Justyną Warecką, przedstawicielką organizacji ROKPA International w Polsce,
  • – spotkaniu i wywiadzie z Leą Wyler, Anną Zubrzycki i Grzegorzem Bralem w Teatrze Pieśń Kozła, wywiad opublikowany został w magazynie "Ludzka Sprawa",
  • – Paradzie Masek Afrykańskich na wrocławskim Rynku,
  • – spotkaniu z Anną Zubrzycki i Leą Wyler prezentującym działalność organizacji ROKPA International w Klubie Festiwalowym Kamfora,
  • – przygotowaniach do wydarzenia: Ahn Sook-sun mistrzyni opery pansori, Ocalona przypowieść dawnej Korei w Operze Wrocławskiej,
  • – spotkaniu zorganizowanym w Galerii ArtBrut z gośćmi festiwalowymi Lorenzo Aillapan – Człowiekiem Ptakiem, twórcą poezji Indian Mapucze, jego towarzyszką oraz tłumaczem,
  • – pokazie Brave Kids: ROKPA Children/Nepal w Teatrze Pieśń Kozła.

Brave Festival, organizowany we Wrocławiu już po raz szósty, to festiwal prezentujący wykonawców i ludzi, którzy starają się uchronić swoją kulturę od zapomnienia. Z całego świata zapraszani są rdzenni artyści i przedstawiciele ginących kultur, którzy nie godzą się na wypędzenie z własnej tradycji. Ludzi, którzy mają odwagę kontynuacji lub rekonstrukcji swojej tradycji, przechowują rzeczywiste tradycje, pieśni i duchowe dziedzictwo naszych kultur. W ramach festiwalu organizatorzy realizują także projekt Brave Kids – przedsięwzięcie, w którym biorą udział artystyczne grupy dziecięce pochodzące z regionów świata dotkniętych tragicznymi doświadczeniami historyczno-społecznymi. Dokumentowanie festiwalu przez twórców niepełnosprawnych stworzyło nowy kontekst wzajemnych relacji. Obecni podczas wydarzeń festiwalowych niepełnosprawni dokumentaliści wchodzili w rzeczywiste interakcje z twórcami, uczestnikami i widzami festiwalu. Wystawa pokazuje nie tylko ciekawe spojrzenie artystyczne, ale i ważny społeczny kontekst tego wydarzenia.

Dla Festiwalu Brave obserwowali i dokumentowali: Ela Baworowska, Katarzyna Binek, Bartosz Dziedzic, Magdalena Grabowska, Marcin Guźla, Agnieszka Kołodziejczyk, Paweł Olejniczak, Bartek Runiewski, Mateusz Kosecki, Mateusz Tatarczyk, Marek Trociński, Elwira Zacharska.

Wspierając twórców z grupy ArtBrut, w działaniach dokumentacyjnych brali udział wrocławscy artyści i dziennikarze: Anna Morawiecka, Agata Saraczyńska, Anna Smarzyńska, Jacek Zachodny, koordynatorka festiwalu, wiceprezes i przedstawicielka wrocławskiego oddziału Stowarzyszenia Charytatywnego ROKPA Polska Justyna Warecka.

Pomoc w przygotowaniu przedsięwzięcia otrzymaliśmy także od organizatorów i szefów festiwalu: Grzegorza Brala i Anny Zubrzycki, oraz organizatorów Projektu Brave Kids: Anastazji Gołaj i Anny Furmaniuk.

Zaklinacze ArtBrut - folder Zaklinacze ArtBrut - folder

Materiały promocyjne

Zaklinacze ArtBrut - plakat
Zaklinacze ArtBrut - zaproszenie