Grafika akordowa

Data wydarzenia: 22.04.2010 do 15.05.2010

Grafika akordowa – ilustracja ducha, dźwięku i słowa. Wystawa Marcina Guźli

Wystawa monograficzna (grafika, rysunki, instalacje)
Wystawa od 22 kwietnia do 15 maja 2010
Wernisaż: 22 kwietnia 2010
Finisaż: 15 maja 2010
Galeria ArtBrut

Opieka artystyczna wystawy – Jacek Zachodny

Marcin Guźla to artysta wszechstronny, od lat tworzący i działający w wielu obszarach sztuki. Zajmuje się grafiką, rysunkiem, poezją, dramatem i muzyką. Współpracował z integracyjnym Teatrem Arka jako aktor i asystent. Z Pracownią i Galerią ArtBrut Marcin Guźla związany jest od początku jej istnienia – jest jednym z jej twórców i koordynatorów realizowanych działań i projektów. W Galerii prezentowane były wcześniej prace artysty w ramach wystawy zbiorowej ArtBrut w 2009 roku oraz na wystawie projektu Różowe w styczniu 2010. W czerwcu 2009 roku odbyła się jego wystawa indywidualna w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Sycowskiej we Wrocławiu. Wybrane prace ceramiczne twórcy wystawione były w czasie wystawy grupowej CEKIRON-u w Galerii Miejskiej w 2002.

Otwarcie wystawy monograficznej Grafika akordowa... w Galerii ArtBrut miało miejsce 22 kwietnia 2010 roku. W trakcie otwarcia odbył się koncert zespołu muzycznego Maszyniści Dźwięku, z którym twórca od kilku lat występuje, jest autorem i wykonawcą tekstów do utworów. Na wystawie zobaczyć można było grafiki, rysunki oraz instalacje.

„Ta technika jest podobna do końcowego efektu linorytu (...) jak w linorycie stawiane są kreski wypełnione kolorem pokryte wyżłobienia w matrycy (...) tak piórkiem tusz jest kładziony na kartę czystą jak dłuto pracuje nie lubię ostrzy, bo nie jestem sadystą tylko multiartystą” – Marcin Guźla.

Prezentowane były także: pozycja książkowa Wydawnictwa Continuo, w której zamieszczone zostały prace graficzne Marcina, oraz jego teksty i wywiad w magazynie "Ludzka Sprawa". Wystawa pokazywana była w czasie tegorocznej wrocławskiej Nocy Muzeów, w ramach której odbyło się spotkanie z autorem oraz kolejny występ zespołu – Maszyniści Dźwięku.

„Coś o sobie, to że od dziecka w manualnych plastycznych twórczych działaniach i od dziecka moi kochani rodzice dawali mi stykać się z dźwiękami, i urodziłem się w rocznice wydarzenia patriotycznego i mogą państwo się przekonać jaki ze mnie patriota idealista i romantyk słuchając mych wykonań z zespołami, a są nimi maszyniści dźwięku i grupa popstój band PSB =DDT; w wieku 16 lat zacząłem grać na harmonijce, gdy miałem 18 lat pierwszą harmonijkę dostałem od rodziców taką prawdziwą, a za pieniądze uzbierane z osiemnastki klawisze; jak jeszcze chodziłem do podstawówki to z gry na flecie dostałem najgorszą ocenę, a dziś występuję z nim jako multiinstrumentalista. Za pomoc w wystawie wielkie podziękowania dla Jacka Zachodnego że stworzył ze mną ulepszenie świata gorszego, prace pomógł mi wybierać i wspierając mnie duchowo, artystycznie i technicznie i fizycznie czuwał. Specjalne podziękowania dla Małgosi Rel, bo gdyby nie jej wsparcie i jej nauka artterapeutyczna nie było by tych prac, bo Gosia wskazała mi kierunek. Dziękuje pani Zosi Tkaczyk za to, że wykształciła we mnie duszę artystyczną i zadbała o moje dorastanie artystyczne” – Marcin Guźla.

Materiały promocyjne

Grafika akordowa - zaproszenie